Koudekerkse brandweer, die als dienst plichtige te Middelburg gelegerd was, op de beruchte zaterdag spontaan zijn (mili taire) kazerne verlaten om bij de brand hulp te verlenen. Hij werd hiervoor door garnizoenscommandant H. Bierman bestraft. Commissaris van de Koningin jhr. Quarles van Ufford bedankte de burgemeester van Koudekerke persoonlijk voor de inzet van beide korpsen. Petitie De brand van hotel Verseput was voor het gemeentebestuur van Middelburg aanlei ding de organisatie van de Gemeentelijke Plichtbrandweer te herzien. In 1931 werd de Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer opgericht. Of men zich op 't Zand op een dergelijke formule heeft bezonnen, is niet bekend. Wél werd aan B. en W. van Koude kerke een petitie aangeboden waarin zo'n zestig mannen verklaarden hun medewer king te verlenen aan de oprichting van een brandweerkorps van vrijwilligers op 't Zand. Bij de handtekeningen stonden ook die van (plicht)brandweerlieden. Men was klaarblijkelijk (terecht) van mening dat een brandbestrijdingsorganisatie in een kleine gemeenschap beter functioneert wanneer deze op vrijwillige leest is geschoeid. Voor Een beeld van het vooroorlogse 't Zand: de Koudekerkscheweg, ca. 1925. zover valt na te gaan, reageerden B. en W. niet op deze petitie. Traditiegetrouw kondigden B. en W. van Koudekerke de brandweeroefeningen aan. Zo werd op 16 september 1930 een oefe ning aangekondigd voor zaterdag 20 sep tember 1930, 's middags om half drie. Brandmeester Groenenberg rapporteerde hierover het volgende: "Gemeld wordt dat 12 personen niet zijn verschenen niette genstaande een persoonlijke oproep. Er is geoefend met de brandspuit op de water-

de Wete | 2004 | | pagina 9