Bijeenkomsten KJ - Cultuurbehoud Westkapelle is te zien in Walcherse en de meest recente Westkap- pelse dracht. - De Arke uit Zierikzee toont drachten van de noordelijke Zeeuwse eilanden. Het zal ongetwijfeld een mooi en kleurrijk geheel worden. Woensdag 2 juni 2004 Stadswandeling door Vlissingen Ronald den Broeder zal ons gidsen langs de monumentenpanden en bijzondere gebouwen in het beschermde stadsgezicht van Vlissingen. Om er een paar te noe men: het Lampsinshuis, waar nu het nieu we muZEEum is gevestigd, het Beelden huis en de Willem lll-kazerne. De heer Den Broeder is zeer goed bekend met de geschiedenis van Vlissingen en kan ons dan ook, al wandelend, veel vertellen over de boeiende historie van deze stad. Verzamelen doen we om 19.00 uur voor het muZEEum aan de Nieuwendijk 15 in Vlissingen. Noteert U alvast! Zaterdag 2 oktober 2004 De jaarlijkse buitenheemse excursie. De Norbertijner Onze-Lieve-Vrouwe- abdij te Middelburg De abdij van Middelburg is een van de meest imposante monumenten van ons land, maar toch bestaat er over de geschiedenis van de abdij en de abdijge bouwen tot nu toe geen samenvattende studie. Met steun van het provinciebestuur heeft een tiental historici het plan opgevat een boek over de abdij te schrijven. De spreker van woensdagavond 19 november 2003, prof. dr. RA. Henderikx, is een van deze historici. Hij houdt zich vooral bezig met de Middeleeuwen, de tijd waarin de abdij nog een echte abdij was. Vanaf de stichting in 1123 tot de opheffing in 1574 is de invloed van de abdij in Zee land zeer groot geweest, zowel op kerkelijk als op wereldlijk gebied. Op kerkelijk gebied is vooral bepalend het patronaats- recht van de abdij in een groot aantal parochiekerken. Dat is het recht iemand voor te dragen voor de post van parochie priester bij de bisschop van Utrecht, tot wiens bisdom het grootste deel van Zee land behoorde. Verder is de abdij in die tijd de grootste grondbezitter op Walcheren en de abt is ambachtsheer, dus lokaal be stuurder, van het grootste deel van Oost- kapelle en van diverse andere ambachten op Walcheren. Daarnaast heeft de abdij in een flink aantal parochies op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland tiendrechten. Dat betekent: recht op het tiende of elfde deel van de oogst. Bovendien is de abt in de late Middeleeuwen dijkgraaf van het

de Wete | 2004 | | pagina 45