yx W Van de redactie 3ai y !|j Deze Wete staat weer bomvol artikelen en illustraties. De Wete is dan ook niet alleen om te lezen, maar ook om te bekijken. We zullen de ruimte die wij als redactie nodig hebben om deze uitgave toe te lichten, zo kort mogelijk houden en u meteen informe ren over de artikelen en bijdragen. We beginnen met een artikel van Bob van der Weel uit Middelburg. Deze oud-brand weerman heeft zich verdiept in de geschie denis van de brandbestrijding in het toen malige buurtschap 't Zand. Tot 1941 be hoorde 't Zand tot de gemeente Koudeker ke. Uit Van der Weels artikel blijkt dat het voor het gemeentebestuur van Koudekerke een hele kluif was om de brandbestrijding in het verderop gelegen gehucht te organi seren. De indeling van 't Zand bij Middel burg was uiteindelijk ook voor de organisa tie van de brandweer een verbetering. We blijven dan in Middelburg als Toon Franken ons meer vertelt over een bijzon der bedrijf, namelijk dat van Lambertus Vogel uit de Gravenstraat. Deze smid maakte brandkasten die niet kapot te krij gen waren en waarvan nog steeds exem plaren her en der opduiken. Vorig jaar heeft J.D. de Voogd uit Vlissin- gen ons vier Wetes lang beziggehouden met allerlei spelletjes die hij en zijn leeftijd genoten zo'n zeventig jaar geleden in Veere speelden. In deze Wete diept de heer De Voogd herinneringen op aan de Arnemuidse vissers die in de jaren voor de oorlog in Veere hun thuisbasis hadden. Zo'n negentig jaar lang, van 1871 tot 1961, lagen er meer Arnemuidse schepen dan Veerse in de haven van Veere. Het verhaal van de heer De Voogd geeft een mooie impressie van het harde vissersleven. A. Maljaars uit Vrouwenpolder vertelt het verhaal van een oude boom aan de Konin- gin Emmaweg, die twee jaar geleden moest worden omgehakt. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op diezelfde plaats een andere boom geplant, als een zogenaamde grensboom. De heer Mal jaars vroeg zich af: "Grensboom van wat?" en hij achterhaalde door wiens toedoen de oude boom zo'n 130 jaar geleden moet zijn geplant. Jeroen-Martijn Hangoor is misschien wel de enige jongere die het op Walcheren bekende tweeregelig versje over ene Olijslager kent. Veel oudere Walchenaren kennen dit versje nog, bijvoorbeeld de moeder van redactielid Roel Gabriëlse. Jeroen-Martijn leefde lange tijd met het idee dat de herkomst van het vers te her leiden was tot de familie van zijn oma, maar uit zijn speurtocht bleek dat hij het over de grens moest zoeken. Frans van den Driest behandelt in zijn 'Vadertje' enkele uitdrukkingen die met het juk en met het dragen van zware lasten te maken hebben. Daarna volgt een boekbe spreking die leest als een detective en in 'Laat het De Wete weten' vragen we uw aandacht voor bijzondere stenen in de zeewering van de boulevard te Vlissingen. Ook ontvingen we nog twee reacties op eerder geplaatste berichten over Marok kaanse krijgsgevangenen op Walcheren gedurende de Tweede Wereldoorlog. Tot slot kunt u lezen over allerlei activitei ten, waaronder de jaarvergadering op 21 april a.s., die dit jaar wel heel bijzonder is met een live presentatie van Zeeuwse streekdrachten. Het bestuur nodigt u hier voor dan ook van harte uit. Veel leesplezier! Leo Hollestelle

de Wete | 2004 | | pagina 4