Feiten en mededelingen eeuw geeft de abdij de inning van de tien den ook in tijdpacht uit aan tiendpachters. Ten slotte sprak professor Henderikx over de abt als ambachtsheer. In de dertiende eeuw was het gewoon dat een ambacht diverse ambachtsheren had, elk met een stuk van het ambacht. In die periode weet ook de abdij van Middelburg ambachts heerlijk gezag te verwerven en dan vooral in Oostkapelle, waar ook het meeste grondbezit van de abdij is gelegen. De abdij krijgt het recht een eigen schout aan te stellen. Nadien breidt de abdij haar ambachtsbezit door aankoop gestaag uit. In 1515 bezit de abdij 94 procent van het ambacht Oostkapelle en in 1548 vrijwel 99 procent. De abdij streeft er bij de aan koop van ambacht steeds naar ten minste het ambachtsheerlijk gezag over het eigen grondbezit in handen te krijgen. Het ambachtsbezit buiten Oostkapelle stelt veel minder voor. Het ging te ver de andere wereldlijke be slommeringen van de abdij te bespreken. Deze komen ongetwijfeld aan de orde in het boekwerk waaraan tien historici wer ken. Het was een boeiende lezing, verdui delijkt met dia's, over een periode op Wal cheren die van groot belang is geweest voor de verdere geschiedenis van ons heem. L.J.S. www.hkwalcheren.nl Op de website van de Heemkundige Kring Walcheren is nog steeds de pagina te bekijken over de Walcherse streekdracht. Op de pagina staan de bijdragen die Frans van den Driest en Piet Minderhoud hebben geschreven over de dragers van de Wal cherse streekdracht. Hun aantal loopt sterk terug. Vorig jaar zijn de laatste twee man nen die de mannendracht nog droegen overleden; het aantal vrouwen in dracht bedroeg volgens de telling van Piet Min derhoud in november 2003 nog slechts 216. In de maanden januari en februari jl. was er veel aandacht in de regionale en landelijke media voor het onderzoek van Piet Minderhoud. Op de website kunt u alles nog eens rustig nalezen: www.hkwalcheren.nl/streekdracht.htm. Dagtocht 1944, Walcheren onder water Dit jaar is het zestig jaar geleden dat bijna heel Walcheren anderhalfjaar lang onder water kwam te staan voor de bevrijding van West-Europa. Daarom organiseert het Bureau voor Toe risme Zeeland dit jaar, samen met touring- carbedrijf AMZ te Borssele, het Water schap Zeeuwse Eilanden en Miniatuur Walcheren, een bijzondere dagtocht. Om de Duitse bezetter te verdrijven, wer den de dijken van Walcheren in oktober 1944 op verschillende plaatsen door de

de Wete | 2004 | | pagina 51