een sprienk (watergangetje) waarin Wan nes nog wel eens een palinkje ving, een welkome aanvulling op het dagelijks menu. Een vroege, zonnige zomerdag in 1937 op 't 'ofje van Jewannes en Miete. Het is juni en de bermen van de Platteweg vormen een schoon palet van kleuren. De witte schermen van het fluitekruid en het roze- Zou het hofje van Jewannes en Miete er anno 2004 zo uitzien? Welisivaar niet langs de Plat- tezveg maar langs de Polredijk tussen Veere en Vrouwenpolder. (Foto Leo Hollestelle) wit van de meidoorns domineren. In het bermgras het zachte geel van de 'klompjes en schoentjes', het paars-rood van de mik- erwtjes, het roze-rood van de klavers en het zachtroze van de akkerwinde. Het felle geel van de boterbloemen in de weien naast de weg completeert het fraaie geheel. Idyllisch, zo'n hofje in zomertooi. Jewan nes en Miete denken daar wat anders, wat nuchterder over. Het paar heeft weinig tijd om zich over te geven aan romantische bespiegelingen. Jewannes is los arbeider. Hij werkt nu eens bij de ene, dan weer bij de andere boer, als er tenminste werk is. In de winter is dat bijna nooit het geval. Daarnaast heeft Jewannes zijn eigen bedoeninkje. Ook de drie gemeten land die hij bezit en de vier geiten, het varken en de kippen, moeten worden verzorgd. Dit betekent hard werken, van de vroege mor gen tot de late avond, en toch nog maar een karig bestaan. Vandaag is het zaterdag. Jewannes is net terug van het werk bij de boer. Miete zet de pan met dampende aardappels op tafel. Jewannes en Miete schuiven aan tafel in de kale bakkeet. De zon schijnt op het bruin houten kraalbeschot. Jewannes bidt het onzevader, daar tussendoor zoemt lomig een dikke hommel tegen het bakkeetraam. Na het eten - aardappels, spekvet en snij- sla met gebakken stukjes mager spek - gaat Jewannes nog wat wieden in de man gels. Hij pakt een houweel en loopt over het baentje dat naar de akker leidt. De gei ten grazen rustig in hun weitje. Het veel kleurige Walcherse landschap koestert zich behaaglijk in de zomerzon. Lang zal dat echter niet meer duren. Zoals zo vaak in juni, als het zeewater nog koud is, komt er een plotselinge omslag in het weer. Het zachte briesje dat tot nu toe uit het zuidoosten waaide, wijkt plotseling voor een kille zeewind. Slierten mist (zeedamp zeggen ze op Walcheren) komen aange sneld van over de Vrouwenpolderse duin- tjes en de dijk langs het Veerse Gat. Ze nemen bezit van het land. Korte tijd spelen mist en zon nog een spel van bliksemsnel le wisselingen. De molen, hoog op de wal, is dan in een grauwe mist gehuld en dan weer in felle zonneschijn. Langzaam maar zeker echter trekt over het zojuist nog zo vrolijk in de

de Wete | 2004 | | pagina 24