De Zeeuwsche Spoorboot maatschappij Een Middelburgse veerdienst in de jaren 1872-1911 zon badende landschap een egale grauw sluier. Nevels schieten door de sloten als elkaar najagende witte wieven en wervelen over de weggetjes. De zon is nog slechts zichtbaar als een bleke schijf aan de hemel. De mistvlagen trekken er met grote snelheid aan voorbij. Jewannes loopt terug naar het veurood om zijn buis te pakken want het is fris gewor den. De temperatuur kan in zo'n situatie in luttele minuten met wel tien graden dalen. Het vrolijk ogende idyllische hofje van Jewannes en Miete van een paar uurtjes geleden lijkt weer op wat het feitelijk is: een armelijk, troosteloos gedoetje. Jewan nes is nog slechts vaag te onderscheiden als een lange, schimmige gestalte op een kale akker. Gelukkig voor hem verschijnt Miete in het deurgat en roept met schelle stem: "Jewannes, d'r is koffie!" Jewannes rept zich onmiddellijk huiswaarts, over 't baen- tje en langs het geitenweitje. Onder het koffiedrinken kijkt Jewannes mistroostig naar buiten, naar het nu zo grauwe landschap. Een reumatiekscheut trekt door z'n lijf. "Ik word 'n dagje ouder", mijmert hij. Miete moppert dat het ievallig wordt in huis. Buiten zoeken de geiten kleumerig be schutting achter de meidoornheg. Van de zomerse stemming van enkele uurtjes geleden is maar weinig meer over. Kees Leeman In een vorig artikel schreef ik over de in 1864 te Middelburg opgerichte Middelburg- sche Spoorbootmaatschappij (De Wete, oktober 2003). Nu wil ik u meer vertellen over haar opvolger, de Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij. Eerstgenoemde onder neming werd ontbonden op 23 december 1871, de nieuwe werd opgericht op 1 janu ari 1872. In het voorafgaande jaar was er uitvoerig nagedacht en gediscussieerd over het al dan niet voortzetten van de veerdienst. Doordat in 1872 de spoorlijn doorgetrok- ken was van Goes naar Vlissingen, was een veerdienst via dat traject eigenlijk min der urgent geworden. Aanvankelijk stonden dan ook veel van de voornamelijk Middel burgse aandeelhouders sceptisch tegen over het voortzetten van de onderneming. In het verleden waren de resultaten im mers beneden de verwachtingen gebleven. Alleen dankzij heel veel subsidie van de provincie had men het hoofd boven water kunnen houden. Door een persoonlijke actie van burgemeester Cau van Zierikzee (een telg uit een invloedrijke burgemees-

de Wete | 2004 | | pagina 25