Als gevolg van een zware noordwesterstorm liepen op 30 september 1911 de beide schepen van de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij vast bij de Zandkreek. Hier ligt de Zeeuwsche Spoorboot No. 1 muurvast op het schor van de Westerlandpolder, ten westen van Wolphaarts- dijk. (Zeeuws Archief, Verzameling De Bruy- ne, cat.nr. 131-80) maar was bij het wegvaren op drift geraakt en tegen de glooiing verdaagd. Een van de kapiteins rapporteerde als volgt. "Zaterdag 30 September. Vertrokken van Zzee 3 uur. Met harde wind en hemel- hooge zee van het N.W. over de Schelde gevaren. Kortgen tweemaal getracht aan te leggen door dat de menschen geen lijn aan de wal konden gooijen van wegen de storm maar met behulp van de veerschip per zijn wij toch goed aangekomen en gelost en geladen en heeft toen getracht 5 uur Veere te bereiken maar door de wind die toen tot orkaan was over gegaan en dik van regen waren wij aan de Spiering polder genoodzaakt terug te keeren om 6 uur en besloten onder Geersdijk ten anker te komen want wij konden het niet meer opdraijen en verlagerde zoo dat wij om 6.30 het anker lieten vallen en door de storm nog al een eind weg gedreven zijn tot bijna de gehele (anker)ketting er voor lag toen lagen wij vast tot 8.15 en toen met een zware bui en dik van regen zoo dat wij niets konden zien weer gaan drei- ven tot het schip 8.15 de grond raakte op het schor van de Westerlandpolder en het tweede anker klaar gemaakt om te trach ten het schip, van den dijk te houden het schip zit niet gevaarlijk hij zit op platte zachte schorgrond maar zit nog al hoog door dat er nog veel water was toen wij aan de grond raakte." Wonder boven wonder waren er geen slachtoffers te betreuren. Alleen kapitein Van Doorn heeft zeer tegen zijn zin enkele weken rust moeten houden met een gewond been. Gaarne had hij bij de ber ging van de schepen aanwezig willen zijn. De veerboten waren goed verzekerd zodat na het opnemen van de schade meteen met de berging kon worden begonnen. Aan de firma Van der Tak te Rotterdam werd het karwei gegund. Deze schakelde op haar beurt de Coöperatieve Reddings- en Bergingsmaatschappij te Veere in om het werk uit te voeren. Hoewel concurren-

de Wete | 2004 | | pagina 34