meewerken. De Rijksgebouwendienst, Monumentenzorg en architecten stonden bouwtekeningen af. De gemeente Middel burg stelde vijftien moeilijk plaatsbare werkkrachten ter beschikking. In de winter van 1952/'53 werd overal op scholen, knutselclubs, bij particulieren en in werkplaatsen van overheidsbedrijven hard aan de maquette gewerkt. Niet alleen gebouwen werden op schaal gemaakt, ook de beplanting werd, onder leiding van landschapsarchitect Broerse, in miniatuur uitgevoerd. Omdat de maquette ook in de avonduren te bezichtigen was, werden alle miniatuurstraatlantaarns en de verlichting in de huisjes op een krachtbron aangeslo ten. Schenkingen Sommige bedrijven schonken hun bedrijf in miniatuur, zoals scheepswerf De Schel de en de Steenkolen Handels Vereniging uit Vlissingen en Vitrite Works uit Middel burg. Het Haagse Madurodam schonk het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter en het klapbankje in Veere was een geschenk van de Leidse Studentenvereni ging Non Sordent in Undis. Vertraging Toen in februari 1953 de storm Zeeland had getroffen, leek het er even op dat alle werk voor niets was geweest. Pas vier maanden na de Ramp werd het werk aan de maquette weer opgepakt en voltooid. Materialen Er werden ca. 35 duizend boompjes en struiken ingeplant, en ca. 50 duizend bloemplanten. Een groot aantal medewer kers (250) verwerkte in ca. 90 duizend arbeidsuren onder meer 2.500 vierkante meter hardboard, lijmden ca. 500 duizend dakpannen en krasten in de modellen voe gen tot een gezamenlijke lengte van zo'n 130 kilometer. Opening Op 25 juni 1954 werd Miniatuur Walcheren geopend door koningin Juliana, in aanwe zigheid van haar man, prins Bernhard. Het gezelschap bestond verder uit minister Luns van Buitenlandse Zaken, ambassa deurs en gezanten, de Commissaris van de Koningin jhr. mr. A.F.C. de Casembroot en het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren. Ze maakten een rondgang over de maquette, alle miniatuurgemeen ten werden bezocht. Bij elke gemeente stond de burgemeester op zijn post en werd aan het koninklijk paar voorgesteld. Bij Zoutelande werd wat langer stilgestaan dan bij de andere dorpen. Daar zal de bur gemeester Kodde wel debet aan zijn geweest. Hij was namelijk de enige burge meester in streekdracht. "Ontzettend mooi", zei koningin Juliana na afloop tegen de 250 bouwers van de maquette, die ook waren uitgenodigd. Tijdens de wandeling van het hoge gezel schap stapte een fotograaf met schoen maat 43 per ongeluk op de rails van het spoor tussen Arnemuiden en Vlissingen. Voorlopig reed er geen trein meer tussen deze plaatsen. Helaas stond er geen vergulde reiger op een van de torens van het kasteel Westho- ve. Die was nog voor de opening gestolen. Tarieven Enkele weken voor de opening waren er geruchten dat de entreeprijs voor de gewo ne man onbetaalbaar zou zijn. In de Pro vinciale Zeeuwse Courant van 28 mei

de Wete | 2004 | | pagina 40