fH y\ Bijeenkomsten \>w/ Walcheren en de Dark Ages Op 28 januari 2004 werd Walcheren plot seling overvallen door een hevige sneeuw storm. Er kwam in korte tijd een dik pak sneeuw te liggen waar maar moeilijk door te komen was. Desondanks trotseerden een dappere kern HKW-leden en andere belangstellenden de elementen om mijn presentatie over Zeeland in de Vroege Middeleeuwen (ca. 500 tot ca. 1000 na Chr.) bij te wonen. Die avond van onge makken en kou was niets vergeleken bij wat de Walchenaren ruim elfhonderd jaar geleden moesten doorstaan toen zij op 17 juni 837 voor het eerst ten prooi vielen aan de plunderzucht van de vikingen. De anna len van het klooster te Xanten melden dat er dat jaar al veel wervelstormen waren en dat er tot overmaat van ramp ook nog een hemels teken verscheen, een komeet met een lange staart. Allemaal voortekenen Een overblijfsel van de Dark Ages op Walche ren is de burcht van Oost-Souburg. (Foto Leo Hollestelle) van de dramatische aanval van woeste stammen uit het noorden van Europa, "heidenen die Walcheren overvielen en de gevangen vrouwen meevoerden alsmede een enorme hoeveelheid van diverse goe deren." Er werd hevig verzet geboden; diverse plaatselijke aanvoerders verloren het leven. Al vanaf het begin van de negende eeuw teisterden de vikingen de West-Europese kusten. Bevolkingsdruk en politieke strub belingen hadden hen naar andere oorden verdreven. Hun voornaamste drijfveer was in eerste instantie kolonisatie en het opzet ten van handelscontacten. Maar na maan denlang op zee vertoefd te hebben waren ze voornamelijk geïnteresseerd geraakt in voedsel en de grazende malse schapen in de kuststreken trokken dan ook hun aan dacht. Na een periode waarin Zeeland onaantrek kelijk was voor bewoning, was het land rond 750 na Chr. zodanig aangeslibd dat het kon worden gekoloniseerd. Het immen se schorrengebied dat zich achter de dui-

de Wete | 2004 | | pagina 52