|Sj S pp nen had ontwikkeld, werd langzamerhand door eenzame schapenboeren in gebruik genomen. De schapenteelt is zeer lucratief geweest, de wol leverde een groot surplus op waarmee luxe goederen aangeschaft konden worden. Tussen 550 en 850 ontstonden in de dui nen ook rijke handelsnederzettingen, bij Domburg (Walichrum) en in de Kop van Schouwen (Scalthiem). In 695 zou Willi- brord een bezoek gebracht hebben aan Walichrum en er een heidens afgodsbeeld hebben vernield. Toen had de nederzetting net een explosieve groei doorgemaakt en was de meest bezochte handelsplaats van West-Europa geworden. In die tijd was er geen sprake van vrij handelsverkeer. Hof leveranciers van de koning bepaalden hoe de (vaak prestige-jgoederen van de han delaars (voornamelijk Friezen) geruild en verdeeld moesten worden. De eigen aan hang werd hierbij bevoordeeld om een net werk te creëren van loyale plaatselijke machthebbers. Het goederenverkeer op lange afstand werd gestimuleerd door de enorm verspreid liggende bezittingen: schapenweiden en hofsteden. Uit vondsten die in de loop der tijd zijn gedaan op het strand bij Domburg en in de duinen van Schouwen, kunnen we de rijkdom van de nederzettingen aflezen. Het bij Domburg gevonden sceatta-type (meer dan duizend stuks!) beslaat de helft van het totaal van wat in Nederland bekend is en zelfs tot in Denemarken is aangetroffen. Sieraden, gebruiksvoorwerpen, aardewerk: het was er in overvloed. Deze rijkdom bleef bij kwaadwillende lieden natuurlijk niet onop gemerkt. Vanaf 834 was West-Europa bijna jaarlijks doelwit van de vikingen en in 837 lieten ze voor het eerst ook hun oog op Walcheren vallen. Inmiddels had Dorestad (bij Wijk bij Duurstede) de positie van Domburg over genomen, maar door alle plunderingen ging daar in 863 het licht uit. Tijdens mijn presentatie waren ook diverse contemporaine muziekfragmenten te horen, zoals een klaagzang van een Ierse monnik uit 814 op de dood van Karei de n - VV« I' -Wv:, v.o: f-

de Wete | 2004 | | pagina 53