ren te behouden en uit te breiden opdat Walcheren in de nabije toekomst weer aanspraak kan maken op haar eretitel. De Tuin van Zeeland is op zoek naar foto's, verhalen en persoonlijke indrukken van bewoners die een beeld geven van de Walcherse natuur en het landschap. Zowel foto's (en indrukken) van het vooroorlogse Walcheren als van de periode kort na de oorlog als van de jaren zestig, zeventig en tachtig zijn welkom! Foto's worden - indien gewenst - gegarandeerd retour gezonden. In het najaar zullen de Heemkundige Kring en de Tuin van Zeeland met behulp van uw beeldmateriaal en verhalen ruime aan dacht aan dit onderwerp besteden in De Wete en op de websites van beide organi saties. U kunt uw bijdrage in de vorm van foto's en/of beschrijvingen van indrukken van de Walcherse natuur en het landschap inzen den vóór 10 augustus a.s. aan Tuin van Zeeland, Postbus 55, 4330 AB Middelburg. Voor meer informatie zie de website www.tuinvanzeeland.nl. Het bestuur van de Tuin van Zeeland en de redactie van De Wete hopen op een overvloedige oogst! Tentoonstelling slavernijverleden In juli 2004 start in Zeeland het herden kingsjaar van de slavernij. Rondom dit thema worden vele activiteiten georgani seerd: tentoonstellingen, symposia, artike len, boeken en lezingen. De Zeeuwse sla- vernijmanifestatie wordt afgesloten met de onthulling van het Zeeuwse slavernijmonu- ment op 1 juli 2005. In het Zeeuws Archief is van 3 juli 2004 tot en met 8 januari 2005 een tentoonstelling te zien met de titel Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden. Deze tentoon stelling heeft als thema de transatlantische driehoekshandel. Het Zeeuws Archief maakt vooral gebruik van documenten uit het omvangrijke archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (1720-1889). Dit bijzondere archief, dat in het Zeeuws Archief berust, is een belangrijke bron met betrekking tot de slavenhandel. Het biedt de mogelijkheid verschillende facetten van de slavenhandel zichtbaar te maken. Aan de hand van deze archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, krijgen de bezoekers een indruk van de geschiedenis van de trans atlantische driehoekshandel. In de tentoonstelling zal aandacht worden besteed aan de handelsgoederen die van uit de Nederlanden naar de West-Afrikaan se kust werden vervoerd, de aankoop van Afrikanen, het vervoer van Afrikanen naar West-lndië, het leven aan boord van een slavenschip, de verkoop van de West-Afri kanen als slaven in West-lndië en de han delsgoederen voor de retourlading naar Europa. Met de tentoonstelling wil het Zeeuws Archief laten zien wat het aan documenten over de driehoekshandel in huis heeft, aangevuld met in bruikleen verkregen voorwerpen en beeld- en geluidsmateriaal. De aandacht gaat vooral uit naar het onderwerp slavernij en de tot nu toe onderbelicht gebleven aspecten van het Zeeuwse aandeel in de slavenhandel, zon der daar verder een oordeel over te vellen of conclusies aan te verbinden. De archief stukken en beelden spreken voor zichzelf. De tentoonstelling Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden is te bezichti gen van 3 juli 2004 tot en met 8 januari 2005 in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te

de Wete | 2004 | | pagina 59