Middelburg, tel. 0118-678800. Openings tijden maandag t/m zaterdag van 9 tot 17 uur. In de maanden juli en augustus is het archief op zaterdag gesloten. De toegang is gratis. Geweven geschiedenis, Zeeuwse wandtapijten 1593-1604 Het Zeeuws Museum toont van 29 mei tot en met 12 september 2004 voor het eerst sinds lange tijd drie van zijn beroemde wandtapijten. De tapijten, die vertellen over de strijd van de Zeeuwen tegen de Span jaarden in de Tachtigjarige Oorlog, maken onderdeel uit van een unieke serie ver vaardigd tussen 1593 en 1604 in opdracht van de Staten van Zeeland. De grote, kleurrijke tapijten tonen in detail de oor logshandelingen op open water, schermut selingen in de havens en silhouetten van de steden Bergen op Zoom, Zierikzee, Veere, Vlissingen en Middelburg. Het Zeeuws Museum vervaardigt bij de tentoonstelling een programma dat de bezoeker in staat stelt de historische strip verhalen te lezen en naar eigenaardige details te zoeken. Ook biedt de tentoon stelling een reeks activiteiten die inzicht geven in het restauratieproces dat bijna een halve eeuw in beslag heeft genomen. De wandtapijten De slag bij Rammekens, De slag bij Bergen op Zoom en Het beleg van Zierikzee zijn de pronkstukken van de Collectie Zeeland. Meer dan vierhonderd jaar geleden, in 1591, gaven de Staten van Zeeland opdracht tot het vervaardigen van een wandtapijt als herinnering aan de glo rieuze overwinning die de Zeeuwse vloot op de Spanjaarden behaalde bij Bergen op Zoom (1574). Het wandtapijt De slag bij Bergen op Zoom werd geweven met wol len en zijden draden in het atelier van Frangois Spierincx in Delft. Na aflevering besloten de Staten in 1595 tot het weven van de andere vijf wandtapijten. Dit gebeurde in het atelier van de familie De Maeght in Middelburg, naar ontwerpen van 'W Detail van het gerestaureerde wandtapijt De Slag bij Ramme kens. Een schip van de Geuzen entert een Spaans schip. (Foto Zeeuivs Museum)

de Wete | 2004 | | pagina 60