Hoog bezoek Lady Baden Powell in Middelburg, 1946 tene schriften, betreffende het leven en sterven van Antoni Kanaar, den 25 Junij 1821 met den dood gestraft, te Middelburg in Zeeland; gedeeltelijk door hem zeiven beschreven, en, op begeerte van onderscheidene vrienden, in het licht gegeven door deszelfs vader, Marinus Kanaar', Middelburg 1821. Zeeuws Archief: - Middelburgsche Courant van 27 januari, 14 april en 26 juni 1821. - Inschrijvingsregisters Zeeuwse strafinrich tingen, inventarisnrs. 354.590 en 367.845. - Rechterlijke Archieven 1796-1838, inventa- risnr. 75, vonnisnr. 1643. - Registers van de Burgerlijke Stand van Mid delburg. Tegenwoordig heet het scouting, vroeger in gewoon Nederlands: de padvinderij. Deze organisatie, in 1907 opgericht door Lord Baden Powell (1857-1941), had over vrijwel de hele wereld afdelingen, vanaf 1910 ook in Nederland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de padvinderij in ons land door de Duitsers verboden, maar veel groepen hielden in het geheim contact met elkaar. Na de bevrijding verscheen de organisatie weer in het openbaar en kreeg ze te maken met een toeloop van veel nieuwe leden. Bloei Op alle terreinen bloeide het verenigings leven in de eerste naoorlogse jaren op; het leek wel alsof men de verloren tijd wilde inhalen. In Middelburg stonden in decem ber 1945 bijna driehonderd padvind(st)ers en kabouters geregistreerd en er waren ook nog verkenners, bijvoorbeeld die van de Berdenis van Berlekomgroep. Vlissin- gen telde in 1946 vier groepen verkenners en een groep zeeverkenners. De leiding op Walcheren kreeg met de nodige problemen te maken: voor al die nieuwe leden moesten leid(st)ers worden aangetrokken en opgeleid, clublokalen worden gezocht en uniformen worden geregeld. Ondanks de beperkte mogelijk heden werd hier met enthousiasme aan gewerkt. De moeilijke omstandigheden waaronder de Nederlandse padvinderij toen moest werken bleven bij de leiding in Engeland niet onopgemerkt. Als blijk van belangstel ling en waardering besloot de World Chief Guide, Olave Lady Baden Powell, Neder land te bezoeken. World Chief Guide Wie was de vrouw die de hoogste functie in de padvindersbeweging uitoefende? Olave St. Claire Soames werd op 22 febru ari 1889 te Stubbings Court, Chesterfield,

de Wete | 2004 | | pagina 17