Stichting Nieuw Walcheren van de commissarissen als van de aan deelhouders. Toen de bestuursvoorzitter dan ook met het voorstel kwam om de onderneming maar te liquideren, ontmoet te hij weinig of geen tegenstand. Alleen de directeur gaf te kennen het zeer te betreu ren als tot opheffing overgegaan zou wor den. In die tijd was de provincie ook al begon nen met het zelf exploiteren van zoveel mogelijk veerdiensten, in het algemeen belang. Toen het bestuur van de Zeeuw- sche Spoorbootmaatschappij bemerkte dat de provincie wel genegen was om de veer dienst over te nemen, was de kogel snel door de kerk. Op 1 januari 1912 werd de onderneming door het Provinciaal Bestuur overgenomen en ging ze verder onder de naam Provinciale Stoombootdienst van Zeeland. J. Kaljouw Geraadpleegde bronnen: - Zeeuws Archief, Archief Zeeuwsche Spoor- bootmaatschappij (1864-1913); - Multatuli, 'Volledige werken' 1880 (uitgave Van Oorschot, Amsterdam). "Door kunde, maar door wilskracht allermeest Werd 't eiland Walcheren uit de vloed geborgen. Een schip, geteisterd door een wild tempeest, Maar zeilree toch naar 't vredig licht van morgen." A. den Doolaard Particulier initiatief Walcheren was zwaar beschadigd uit de Tweede Wereldoorlog gekomen. Het eiland stond voor een groot deel onder water. Talloze boerderijen en huizen lagen in puin of waren beschadigd. Tellingen kwamen uit op 3.000 verwoeste, 3.400 zwaar bescha digde en 11.600 licht beschadigde panden. De Middelburgse ondernemer C.H.J. Vroom keek met lede ogen naar het ver woeste eiland. Hij was bang dat het eiland vergeten zou worden als het eenmaal zou zijn drooggelegd. In het voorjaar van 1945 liep hij met de gedachte rond dat er een instelling moest komen die voortdurend aandacht zou vragen voor de nood van het eiland. Hij zocht steun bij een aantal bekende bewoners van Walcheren. Zij waren het met hem eens en er werd beslo ten een vergadering te beleggen in het Schuttershof in Middelburg. Hier werd het voorstel aan een aantal genodigden uit eengezet en het werd enthousiast ontvan gen. Van het een kwam het ander. Als naam kwam naar voren: Stichting Nieuw Walche ren. Voor minimaal één gulden per jaar kon men begunstiger van de stichting worden. Op 19 november 1945 werd op het nota riskantoor van Pieter Loeff in Koudekerke de oprichtingsakte getekend. Hierbij waren

de Wete | 2004 | | pagina 36