De gedenkstenen toegelicht Westkapelle, monument voor de 4de Commando Brigade Bekend als het Tankmonument, staande op de Westkappelse zeedijk, aan de noordkant van het voormalige dijkgat. Het monument is onthuld in 1961. Het monument voor de 4de Commando Brigade in Westkapelle is een Sherman- tank, met daarvoor een gedenksteen geplaatst. De steen bestaat uit drie delen: links in reliëf het (Schotse) Andreaskruis, in het midden een tekst en rechts in reliëf een soldaat met geweer. De gedenksteen is geplaatst op een voetstuk van keien. De tekst op de middelste gedenksteen luidt: "Op 3 en 29 Oct. 1944 werd deze dijk door geallieerde bommen doorbroken terwiile van de bevrijding van Walcheren. Westkapelle werd verwoest, Walcheren door de zee overspoeld. 1 Nov. Landing der Geallieerden. 8 Nov. Walcheren bevrijd. 3 Oct. 1945 Dijkgat gedicht. Wal cheren kan herrijzen." Links van deze gedenksteen de steen van de 52nd Lowland Divisie, die in 1946 werd geplaatst: "4 Commando Brigade British Liberation Army landde hier op 1 Nov. 1944 om het eiland te bevrijden 4 Commando Brigade British Liberation Army landed here on 1 Nov. 1944 to liberate the island." Rechts een gedenksteen met daarop de beeltenis van een commando en daaron der de tekst: "To the Greater Glory of God this stone is erected by the Royal Marines in commemoration of the landing of No 4 Commando Brigade at Westkapelle on 1st November 1944." Het huidige monument is een uitgebreide versie van een eerder monument dat al kort na de oorlog op de Westkapelse zee dijk werd geplaatst, precies op de plaats waar op 1 november 1944 de eerste lan ding van de geallieerde troepen plaats vond. In de PZC van 2 november 1946 wordt vermeld dat er op 1 november bij het monument een Engelse herdenkingsdienst werd gehouden waarbij kransen werden gelegd. De Engelse premier Attlee, prinses Juliana en prins Bernhard bezochten het monument een jaar later tijdens de Boom- plantdag. In 1959 ontstonden er plannen om het gedenkteken van de landing van de gealli eerden op de Westkapelse zeedijk uit te breiden met de Sherman-tank die stond bij het voormalige oorlogsmuseum van West kapelle. Deze tank was oorspronkelijk voorzien van een zogenaamde flail om mijnen te ruimen. Hij was bij de landing in het dorp gestrand en kon als blijvende her innering aan de bevrijding behouden blij ven. Aan de plaatsing van de tank bij het landingsmonument ging een juridische strijd vooraf tussen de eigenaar van de tank, de firma M.L. Polak en Zoon N.V. te Middelburg en de Stichting Westkapelle Herrijst, die meende de tank indertijd in bruikleen te hebben ontvangen. In 1960 vond men dat het landingsmonu ment niet meer voldeed aan de eisen die aan een dergelijke herdenkingsplaats moe ten worden gesteld. Architect Roelse maakte een ontwerp waarbij de gedenk stenen op een sokkel werden geplaatst. Als materialen werden basalt en Vilvoord- se steen gekozen. Deze stenen worden ook voor dijkaanleg gebruikt. Tijdens de dijkverzwaring in de jaren 1986-1988 werd het monument tijdelijk weggehaald. De landing te Westkapelle werd onderno men vanuit Oostende. De operatie werd

de Wete | 2004 | | pagina 10