Infatuate II genoemd. In de ochtend van 1 november 1944 kwamen de eerste lan dingsvaartuigen van de 4th Special Ser vice Brigade aan weerszijden van het dijk- gat aan land. De operatie werd voorafge gaan door een zware beschieting vanaf drie oorlogsschepen. Zij vuurden granaten af op de drooggebleven Duitse bunkers in brand, andere reden in bomtrechters en zonken weg. Ondanks de zware beschie tingen slaagden steeds meer landingsvaar tuigen erin hun lading aan land te zetten en weldra rolden enkele tanks door de straten van Westkapelle. De commando's troffen een verwoest dorp aan. Na een hevige strijd rukten de geallieerde militai- de duinen. Door die granaten werd het gemeentehuis weggevaagd en vloog de kerk in brand. De Duitsers beschoten de 131 vaartuigen die op weg waren naar het dijkgat, vanuit hun kustbatterijen. Veel lan- dingsboten werden door dit vuur getroffen, waarbij de bemanning grotendeels om kwam. Omstreeks 10.45 uur kwamen de eerste drie landingsvaartuigen aan wal. De veer tien tanks die ze aan boord hadden, rolden het land op. Sommige werden door het Duitse vuur getroffen en vlogen meteen in ren in de avonduren op richting Domburg en Oostkapelle en in de richting van Zou- telande, dat een dag later werd bevrijd. Westkapelle, landingsmonument Erika bij het Zuiderhoofd Dit monument, ten zuiden van het voorma lige dijkgat, bij het duin Erika en de radar toren, bestaat uit twee gedenkstenen naast elkaar. De rechtergedenksteen is identiek aan de linkersteen van het tank monument dat aan de noordzijde van het voormalige dijkgat staat en is hoogstwaar-

de Wete | 2004 | | pagina 11