daarop de namen van zestien vermiste personen. In het voetstuk van het kruis staat gebeiteld: "Wij zijn verlost, maar heeft uw dood gekost." Het monument is ontwor pen door de Westkappelse architect-aan nemer Willem Roelse, die een belangrijke rol speelde bij de herbouw van het dorp. Het monument werd op zaterdag 30 sep tember 1950 onthuld door burgemeester M.Tydeman. Er werden toen kransen gelegd. Voorafgaand aan de onthulling was er een herdenkingsdienst in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. In 1976 werden de 144 grafsteentjes en de steen met de namen van de vermisten ver nieuwd. Vlissingen, monument voor de 4de Commando Brigade Aan de Commandoweg te Vlissingen. Een bronzen beeld van een soldaat in gevechtshouding, vervaardigd door de beeldhouwer Titus Leeser. Het beeld is geplaatst op een voetstuk. Het monument is onthuld op 31 mei 1952 door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. Bij de onthulling waren tweehon derd oud-commando's aanwezig. Rechts van het monument staat een gedenksteen van de 52nd Lowland Divisie, met een bronzen plaquette en het Andreaskruis. De tekst luidt: "52 Lowland Division landde hier uit Breskens op 1 Nov. 1944 om het eiland te bevrijden 52 Low land Division landed here from Breskens on 1 Nov. 1944 to liberate the island." Aan de rechterzijde van het landingsmonu ment staat nog een Engelse tekst: "In memory of all ranks of Nr. 4 Commando who fell during the war 1939-1945 and to the loyal citizens of Flushing who were killed during the occupation and at the hour of their liberation." Het monument herinnert aan de landing van het Nr. 4 Commando in de vroege ochtend van 1 november 1944 bij de Oranjemolen met als doel de bevrijding van Vlissingen.

de Wete | 2004 | | pagina 13