Een vertegenwoordiging van officieren van de vierde Britse commandogroep bood al op 1 november 1946 een miniatuurontwerp aan van het landingsmonument dat zij in Vlissingen wilden oprichten. Het beeldje stelde een staande Britse commando voor. Men vond de houding van het beeldje te statisch en niet overeenkomend met de Vlissingen, met hevige straatgevechten en een aanval op het hoofdkwartier van de Duitsers in Grand Hotel Britannia, duurde slechts twee dagen. Arnemuiden, Schots monument aan de Sloedam Langs de Postweg, aan de Sloedam te werkelijkheid. Het beeldje is overigens nog aanwezig in het Vlissingse stadhuis, waar ook de Roll of Honour met de namen van de gesneuvelde commando's hangt. De landing te Vlissingen werd ondernomen vanuit Breskens. De operatie werd Infatu ate I genoemd. In de vroege ochtend van 1 november 1944 kwamen de eerste lan dingsvaartuigen aan land bij de Ooster- of Dokhaven, door de geallieerden Uncle Beach genoemd, en per ongeluk ook op de landtong bij de Oranjemolen. De Duit sers waren overrompeld door het vooraf gaande artillerievuur. De volgende landin gen verliepen ook voorspoedig. De strijd in Arnemuiden. Een gedenksteen, waarop een plaquette is bevestigd, met de tekst: "52 Lowland Division forceerde hier een overtocht op 2 november 1944 en bevrijdde het eiland 52 Lowland Division forced a crossing here on 2 November 1944 and liberated the island." Ter ere van de tientallen Britse gesneuvel de militairen werd kort na de oorlog een monument geplaatst op de zeedijk van de Bijleveldpolder in Nieuw- en Sint Joosland. Op deze plaats waren Schotse militairen geland nadat ze het Sloe waren overgesto ken. Door de aanleg van het industrieter rein in het Sloegebied in de jaren zeventig

de Wete | 2004 | | pagina 14