was men genoodzaakt het monument te verwijderen. Het werd geplaatst op het opslagterrein van de N.V. Haven van Vlis- singen te Nieuwdorp. Frans de Nooijer kwam het 'vergeten' monument op het spoor en zorgde ervoor dat de steen op 16 mei 1984 werd overgebracht naar de gedenkplaats op de Sloedam aan de Post weg, waar al een monument voor de Fran se militairen was opgericht die in de mei dagen van 1940 waren gesneuveld. Op 4 november 1984 legden enkele Schotse oud-strijders kransen bij dit 'vergeten' monument.3 te passeren in een poging Walcheren te bereiken. Na hevige verliezen te hebben geleden, werd die eenheid teruggenomen, waarna een andere in de strijd werd geworpen om tijdens een nachtaanval de toegang naar Walcheren te forceren. Ook deze poging mislukte door de sterke Duit se verdediging aan het westelijke einde Arnemuiden, Canadees monument aan de Sloedam Langs de Postweg, aan de Sloedam te Arnemuiden. Een marmeren gedenksteen, met de tekst: "Le 2 novembre 1944 135 Fantassins Canadiens avaient été tués ou blessés sur le Sloedam pour libérer Walcheren By the 2nd of November 1944 135 Canadian Infantry soldiers had been killed or wounded on the Sloedam to liberate Walcheren Opgericht ter ere van The Black Watch R.H.R. of Canada, Le Régiment de Maisonneuve, The Calgary Highlanders. Onthuld op 31 October 1987 door Z.K.H. Bernhard, Prins der Nederlanden." De Sloedam was in november 1944 slechts een smalle verbinding tussen Wal cheren en Zuid-Beveland. De breedte van de dam was niet meer dan veertig meter en er liep een tweebaansweg over, met daarnaast een spoorbaan. Aan weerskan ten bevond zich een wadachtig gebied dat thans is ingepolderd. In de namiddag van 31 oktober 1944 probeerde een infanterie- eenheid van de tweede Canadese divisie, komende van Zuid-Beveland, de Sloedam van de dam, die ook het gebied aan weerskanten van de dam onder vuur hield. De volgende ochtend werd voor de derde keer een aanval ondernomen, die werd voorafgegaan door een artilleriebeschie ting. De Canadezen slaagden er nu in de westelijke zijde van de 1.300 meter lange dam te bereiken, maar werden tijdens een

de Wete | 2004 | | pagina 15