Duitse tegenaanval weer teruggedreven. Ze weken ongeveer driehonderd meter terug, waarna ze zich ingroeven en stand wisten te houden tot de volgende ochtend vier uur. Toen gingen ze - het was inmid dels 2 november - weer in de aanval en nu slaagden ze erin vaste voet te krijgen op Walcheren. Vanuit de lucht ontvingen ze steun van Typhoons die de Duitsers met raketten bestookten. De drie dagen duren de strijd om de bloody causeway kostte een groot aantal Canadezen het leven. Het initiatief voor een monument werd ingegeven door de teleurstelling die de Canadese oud-strijder Lt. Charles Forbes uitte over het ontbreken van een monu ment als eerbetoon voor de Canadezen die bij de landing op de Sloedam in november 1944 waren gesneuveld. Forbes zamelde geld in om de plaatsing van dit monument te kunnen realiseren. Enkele leden van de heemkundige kringen van Walcheren en de Bevelanden hielpen Forbes bij zijn initiatief. Er werd een werk comité opgericht van leden van beide krin gen. Nadat er voldoende geld was ingeza meld, kon de onthulling van het monument worden georganiseerd. Op 31 oktober 1987 werd het monument onthuld door prins Bernhard. Hierbij waren tal van hoog waardigheidsbekleders aanwezig, onder wie de Canadese minister van Veteranen zaken George Hees, die zelf bij de Sloe dam had gevochten, en de ambassadeurs van Canada en Frankrijk. Tijdens de plech tigheid werd er gesproken en muziek gespeeld, ook werd The Last Post gebla zen en was er een minuut stilte. Tot slot van de plechtigheid bij de Sloedam werden kransen gelegd. Daarna was er nog een bijeenkomst van oud-strijders en genodig den in de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. Serooskerke, Bevrijdingsmonument Op het pleintje op de hoek van de Noord- weg en de Vrouwenpolderseweg bij de voormalige Nederlands-hervormde kerk. Opgericht op initiatief van het comité Her denking Bevrijding Serooskerke, met giften van de Serooskerkse bevolking en het Zeeuwse bedrijfsleven. Het is een beeld van een Britse comman do in battledress, met in de rechterhand een trompet (symbool voor The Last Post), vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw A.C.M. Goedbloed. Het beeld werd onthuld op 3 november

de Wete | 2004 | | pagina 16