door een groep terugtrekkende Duitse mili tairen was neergelegd. In de totaal verniel de Buffalo verloren negentien commando's het leven en negen anderen raakten ern stig gewond. In Serooskerke heeft dit ongeval veel indruk gemaakt en bij dit monument herdenkt het dorp jaarlijks de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Het monument is geadopteerd door de christelijke basisschool De Wegwijzer. Vrouwenpolder, Capitulatiemonument Aan de Fort den Haakweg te Vrouwenpol der. Een gevelsteen van witte natuursteen met in reliëf de Duitse adelaar die met een hand bij de nek gegrepen wordt. De beel tenis op het reliëf symboliseert de overwin ning op de bezetter. De tekst op de gevelsteen luidt: "In dit huis werd op 8 november 1944 Walcheren's bevrijding van de Duitsers door de Geal lieerden voltooid." Het monument is ontworpen door A.G. Wagensveld van de Stichting Nieuw Wal cheren en vervaardigd door de heer Roth. Het werd onthuld op 4 augustus 1956 door R.W.R Dawson, die in november 1944 als bevelhebber van No. 4 Commando Vlissin- gen had bevrijd en zich met zijn eenheid naar het noorden van het eiland had gevochten. Hij had de capitulatie van de Duitsers in ontvangst genomen, waarmee de bevrijding van Walcheren was voltooid. Plaats van overgave was de voorkamer van het huis van de familie Wattel, aan het begin van de Fort den Haakweg (nummer 6). Bij de sloop van het huis in 1973 werd de steen ergens opgeslagen bij de dienst Gemeentewerken van de gemeente Veere. Maar op een dag trok een raadslid aan de bel en gaf aan dat dit toch niet de juiste manier was om blijk te geven van dank baarheid jegens de bevrijders van Walche ren. De steen werd in 1982 geplaatst in de hal van het gerenoveerde dorpshuis aan de Dorpsdijk. In 1994 werd een replica van de gedenk steen gezet op de plaats waar de overgave van Walcheren op 8 november 1944 had plaatsgevonden. Het huis van de familie Wattel staat er weliswaar niet meer, maar de steen heeft nu alle ruimte om de aan dacht te trekken. De replica werd precies vijftig jaar later onthuld door M. Brouwer-te Roller en W.J. Sanderse, wethouders van de gemeente Veere. Jaarlijks wordt op 8 november een herden kingsbijeenkomst gehouden. Deze herden-

de Wete | 2004 | | pagina 18