op 7 oktober 1944 en de sluiting van het dijkgat op 22 februari 1946. Ontworpen door Steef Roothaan. Een stenen zuil op een sokkel met een plechtstatige klassieke vorm. De zuil is zes meter hoog en incompleet. Het is een sym bool van een aangetast bouwwerk (de dijk). Publicaties Het schrijven van een boek is voor veel mensen een goede manier geweest om de oorlogsellende te verwerken. De gebeurte nissen van oktober en november 1944 brachten al snel de pennen in beweging. Enkele maanden na de bevrijding ver scheen van de hand van de waarnemend gemeentesecretaris van Middelburg, J.Ph. Koene, een boekje over de gebeurtenissen rond 6 november: Middelburg onmiddellijk vóór en na de bevrijding (6 november 1944). Er waren schrijvers voor wie de verschrik kingen zo erg waren geweest dat ze er alleen op een meer afstandelijke manier, in de vorm van een roman, over konden schrijven. Beroemd in dit genre is de roman van A. den Doolaard (pseudoniem van Cor Spoelstra), Het Verjaagde Water (1947, geannoteerde heruitgave in 2001). Hierin wordt onder andere ene Jan Hengst ten tonele gevoerd. Hij heeft bij het bom bardement op Westkapelle zijn kinderen verloren en zijn vrouw is verlamd geraakt. Zijn huis en vee, alles is weg. Uit zijn gesprek met de dominee blijkt ook duidelijk hoe Jan de gebeurtenissen probeert te verwerken met zijn geloof. De hoofdperso nen in de roman van Den Doolaard zijn mannen die hebben meegewerkt aan het dichten van de vier dijkgaten. Den Dool aard was zeer betrokken bij de ramp die Walcheren was overkomen. Eind 1945 schreef hij het boekje Walcheren komt boven water en hij werkte mee aan de uit gave Dit is Walcheren, waarvan het batig saldo ten goede kwam aan het herstel van Walcheren. Bij sommige auteurs, zoals Bram van Dis hoek (pseudoniem van Tijmen Mateboer) lopen verbeelding en werkelijkheid door

de Wete | 2004 | | pagina 24