mm Het MIDDELBURG Wate m woont in ons huis tina MUm onmiddellijk vóór en na de bevrijding (6 November 194-1) J. FH. KOENE ROMAN van A. den Doolaard bezorgd door K. d'Angremond en G.J. Schiercck elkaar heen. Zijn roman Walcheren in nood, geschreven in 1949 en met een voorwoord van burgemeester Kodde, leest als een spannend jongensboek. Ook persoonlijke belevenissen, vastgelegd in dagboeken zijn een prachtige bron en er is dan ook een groot aantal gepubliceerd. Sommige schrijvers geven per dag en zelfs per uur weer wat beleefd werd. In 1984 publiceerde Tina Keller een bewerking van haar eigen dagboek met de titel De zee woont in ons huis. Walcheren 1944-1946. Als journaliste had zij alle gebeurtenissen van dichtbij meegemaakt. De bewerking van het dagboek van Tina Keller is een zeer leesbaar verhaal. Korte persoonlijke impressies werden - en worden nog steeds - gepubliceerd in boe ken en tijdschriften. Ook de Heemkundige Kring Walcheren doet hier regelmatig aan mee. Ter gelegenheid van de vijftigjarige herdenking in 1994 verscheen zelfs een afzonderlijke Wete met twaalf verhalen van ooggetuigen. Hen Bollen en Jantien Kuiper-Abee schre ven samen het boek Worsteling om Wal cheren 1939-1945 (1985). Hierin wordt de hele oorlogsperiode op Walcheren op een journalistieke wijze beschreven, puttend uit documenten en interviews met ooggetui Walcheren 1944-1946 ers gen. Meer dan de helft van het boek behandelt de periode van de bevrijding van Walcheren. Enkele (voormalige) gemeenten op Wal cheren hebben ook de gebeurtenissen in oktober en november van 1944 laten vast leggen. Een voorbeeld hiervan is het door Tine Visser geschreven boekje Veere, Gapinge, Serooskerke, Vrouwenpolder 1940-1945, dat werd uitgegeven door de toenmalige gemeente Veere in 1989. De Documentatiegroep Walcheren 1939- 1945 heeft ook enkele bijdragen geleverd aan de verslaglegging van de bevrijding van Walcheren. De groep beschikt over een collectie met uniek fotomateriaal en kopieën van documenten over Walcheren tijdens de Tweede Wereldoorlog. In 1994 publiceerde Hans Houterman, in samen werking met deze groep, het boek Walche ren bevrijd, november 1944. Het boek bevat vele unieke foto's, zowel door gealli eerden als door Duitsers gemaakt. Van een heel ander kaliber zijn de publica ties van Paul Crucq. Hij heeft drie boeken geschreven over de inzet van de geallieer de luchtmacht bij de bevrijding van Wal cheren en de voorbereiding hiervan. Het eerste boek, Walcheren 1943-1944. Foto verkenning bombardementen (1997)

de Wete | 2004 | | pagina 25