W0RSTELING OM WALCHEREN 1939-1945 24 DE WETE 50 JAAR BEVRIJDING bevat unieke luchtfoto's van voor de inun datie. Het vervolg schreef Crucq in het Engels, We never blamed the crews. The Flooding of Walcheren Island October 1944, in 2000. Drie jaar later verscheen Aiming point Walcheren. The Bombard ment of Gun Emplacements Strong Points Walcheren Island, October 1944. De boeken beschrijven de bombarde- mentsvluchten in oktober 1944, de beman ningsleden en de doelen die zij aanvielen. Met de duizenden bommen die ze afwier pen, zaaiden ze dood en verderf op Wal cheren, maar we kunnen het hen niet kwa lijk nemen. Studies over de militaire aspecten van de bevrijding van Walcheren zijn er ook ver schenen. Zo publiceerde de Duitse journa list Ansgar Dürnholz in 1997 het boek Het laatste bastion. Achtergronden en gevol gen van de slag om Walcheren. In dit boek wordt de strijd om Walcheren vanuit mili tair-strategisch gezichtspunt behandeld. Het was voor de geallieerden van vitaal belang om de haven van Antwerpen in handen te krijgen en men wilde daarna zo snel mogelijk naar Duitsland optrekken. De vertraging die de geallieerden opliepen met het vrijmaken van de toegang tot Ant werpen, heeft de latere verdeling van Europa in Oost en West beïnvloed. Over de gevolgen van de inundatie en het herstel van Walcheren voor de natuur, het landschap en de zeewering verscheen in 1990 een speciale uitgave van de Stichting Natuur- en Recreatie-Informatie en Mic- Mec Walcheren (Water over Walcheren). Enkele deskundigen vertellen uitgebreid over alle aspecten van het herstel, dat een voorbeeld was voor de rest van Nederland. Tot slot het in 2002 verschenen boek Slag veld Sloedam van René Hoebeke. Dat is een lijvig boekwerk over de gebeurtenis sen tijdens de oorlog in zowel westelijk Zuid-Beveland als oostelijk Walcheren. Ook de andere slag om de Sloedam, die in mei 1940 toen Franse troepen de opruk kende Duitsers probeerden tegen te hou den, wordt uitgebreid beschreven. Het boek geeft duidelijk weer hoe de bevolking in de dorpen aan weerszijden van de Sloe dam de bezetting en de strijd tijdens de oorlogsjaren heeft ervaren. Koesteren De Walcherse herdenkingsmonumenten worden gekoesterd. De nalatigheid met de gedenksteen van de capitulatie van Wal cheren die in het huis van Wattel te Vrou wenpolder was aangebracht, is op waardi- HEN BOLLEN JANTIEN KUIPER-ABEE

de Wete | 2004 | | pagina 26