y*" "WE NEVER BLAMED THE CREWS" The Flooding of Walcheren Island October 1944 Ansgar Diirnholz Achtergronden en gevolgen van de slag om Walcheren ge wijze hersteld. Ook het Vergeten' monu ment van de landing van de Schotten op de dijk van de Bijleveldpolder heeft een nieuwe plaats gekregen. Een aantal oorlogsmonumenten is geadopteerd door leerlingen van plaatse lijke basisscholen. Leerlingen van de hoog ste groepen nemen deel aan de herden kingsbijeenkomsten en leggen ook een krans. Voor de jonge generatie wordt bij de herdenkingen ook de link met de huidige tijd gemaakt: tolerantie ten opzichte van onderdrukten en andersdenkenden en stil staan bij de verschrikkingen van terreur aanslagen. Ook worden de jongeren gesti muleerd zich persoonlijk in te zetten voor vrijheid, bijvoorbeeld zoals organisaties als Amnesty International, Vluchtelingenwerk en Artsen zonder Grenzen dat doen. De toekomst Nog een keer die vraag: hoe lang gaan we nog door met het herdenken van de bevrij ding van Walcheren? Zij die alles bewust hebben meegemaakt, bewoners van Walcheren en bevrijders, worden steeds kleiner in aantal. Toch denk ik dat we deze periode in de geschiedenis van Walcheren zullen blijven herdenken. We laten meer dan tien monumenten, een plank vol publicaties en ooggetuigenversla gen op papier en geluidsband na. Dat zijn genoeg aanknopings- en herdenkingspun- ten voor toekomstige generaties Walche- naren om de bevrijding van ons en hun heem te blijven gedenken. Leo Hollestelle De foto's bij dit artikel zijn van de hand van de auteur, tenzij anders aangegeven. De Walcherse gedenktekens van de inun datie en de bevrijding zijn ook te zien op de website van de HKW: www.hkwalcheren.nl/herdenken.htm. Enkele Walcherse oorlogsmonumenten zijn te zien op de website www.oorlogsmonumenten.nl. Rogier Koppejan uit Zoutelande heeft een website over de zestigjarige bevrijding van Walcheren gemaakt: http://people.zeelandnet.nI/r.koppejan. Een Engelse site over de bevrijding van Walcheren is www.combinedops.com/Walcheren.htm. Noten 1. De verovering van Walcheren werd door de geallieerden Operatie Infatuate (verwarring)

de Wete | 2004 | | pagina 27