Werendijke in de oorlog De belevenissen van een boerderij en haar bewoners, 1941-1946 In maart 1941 verhuisden wij, de familie Dingemanse, van de Kaasboer te Bigge- kerke naar de boerderij Werendijke in Zou- telande. Dit bedrijf kwam vrij doordat de toenmalige pachter, die sympathiseerde met de NSB en meer technicus was dan boer, naar Brabant vertrok en later in de Duitse oorlogsindustrie ging werken. De oude eigenaren, het echtpaar Maas- Mauer, bleven op de boerderij wonen. Rustig Het jaar 1941 was als oorlogsjaar nog betrekkelijk rustig. Er gebeurde bij ons wél een ongeval met twee auto's van de bezet ter. Op een zondagmorgen, net voor kerk tijd, botsten de auto's tegen elkaar op de weg tussen de oprijlaan van Werendijke en de boerderij van de familie Wisse, schuin tegenover ons. Een van de auto's beland de in de sloot, sloeg daarna over de kop en kwam op het fietspad naast de weg terecht. De twee voorin gezeten officieren kwamen met de schrik vrij, maar de sol daat die achterin zat, kwam onder de wagen en overleed aan zijn verwondingen. Erg tragisch, vooral omdat hij eigenlijk de chauffeur was maar op verzoek het stuur had overgegeven aan de officier die het ongeluk veroorzaakte. Inkwartiering In juni 1942 werd de bezetting zwaarder. Er werd een aanvang gemaakt met de aanleg van verdedigingswerken op het eiland zelf, nadat men daarmee aan de kust al eerder was begonnen. In de buurt schap Werendijke werd de 2e Batterij Veld artillerie gelegerd. De soldaten bivakkeer den op de boerderijen. De schuren en de stallen waren voor het materieel en de paarden, en de manschappen werden ingekwartierd in de huizen. In een van de kamers van ons huis sliep de commandant en in de bakkeet sliepen twee onderofficie ren. De manschappen sliepen op een gedeelte van de zolder. Iedere vrijdag mocht mijn moeder de bak oven gebruiken om brood te bakken. Als tegenprestatie bakte ze één tarwebrood voor de onderofficieren, want dat smaakte hen waarschijnlijk beter dan de wat zure 'soldatenkuch' die van rogge werd gebak ken. Vrij snel daarna werden er barakken ge bouwd, twee bij ons op het bedrijf en twee aan de overkant op het bedrijf van de buren. Bij ons zaten de administratie, de officieren en de koks. De commandant bleef ook in ons huis wonen. Aan de andere kant van de weg zaten de manschappen en ston den de paarden. In de weilanden daarach ter werden stellingen gebouwd en kanon nen opgesteld. Later zijn daar nog de bun kers gebouwd die nu als stille getuigen van die tijd aan de Blauwpoortseweg staan.' Tijdens de bouw van de barakken heeft een Duits militair muziekkorps op een zon dagavond een concert gegeven ter ont spanning van de soldaten, en 's avonds zongen de soldaten dikwijls Heimat-liedjes. Bij mooi weer lagen ze in hun blootje te zonnen in de wei; het was toen allemaal nog onschuldig! Contact In oktober dat jaar vertrok dit onderdeel naar frontlinies elders in Europa. Wij kre gen toen 'samengevoegde onderdelen' bij ons gelegerd. Dat waren manschappen die

de Wete | 2004 | | pagina 32