terug waren gehaald uit Rusland en die hier weer op verhaal konden komen. Deze militairen bleven tot juni 1943. Ik kan me nog velen van hen herinneren, onder wie Erich Kistner uit Würzberg. Met hem cor respondeerde ik vanaf 1980 en in de zomer van 2002 hebben we elkaar, na zestig jaar, weer ontmoet. Elke avond werd bij ons op het erf appèl gehouden. De soldaten kwamen vanuit de stellingen en barakken al zingend aange- marcheerd en stelden zich op tussen de schuur en de officierenbarak. Er werd post uitgedeeld, en soms ook wel straf, de orders voor de volgende dag werden gegeven en daarna konden de mannen warm eten afhalen in de keukenbarak. In de barakken werkten vrouwen en meis jes uit de omliggende dorpen. Ze moesten schoonmaken en in de keuken aardappels schillen, groente schoonmaken enzo voorts. Dit werk deden ze niet vrijwillig, het was door de bezetter verplicht gesteld! Onder het paardenvolk waren veel Duitse boeren die belangstelling toonden voor ons vee en onze gewassen. Een van hen heeft ons, met een span blauwschimmels, zelfs geholpen met de voorjaarswerkzaam heden. Deze troepen vertrokken op een zondag in juni 1943 naar Zuid-Europa, ergens in de buurt van Rome. Daar is voornoemde Erich Kistner, zoals ik later hoorde, nog gewond geraakt. Flak Daarna kregen we troepen van de Flak.2 Die droegen blauwgrijze uniformen. Deze Hof Werendijke in het water, zomer 1945. troepen waren gemotoriseerd. Ze gebruik ten veel buitgemaakt Frans oorlogsmate- rieel, waaronder vrachtwagens van het merk Renault. Ze hadden gevochten in Noord-Afrika, wat nog te zien was aan de camouflagekleur (woestijngeel) van hun materieel. In die tijd werden er ook al boeren ver plicht om met paard en wagen voor de Duitse WehrmachtXe rijden. Ze zorgden voor de aanvoer van materiaal voor de bunkerbouw vanuit Middelburg en voor proviandering van de bezetter. Dit alles werd betaald en geregeld vanuit de gemeentesecretarie. Het verzamelpunt was in de Duinweg bij Duinrust, een huis dat ook gevorderd was en waarin de admi nistratie was gevestigd. Binnen in het gebouw stond met grote letters geschil derd: "Auf der Sekunde kommt es an!"

de Wete | 2004 | | pagina 33