boden was, de 'thuis' veelbesproken Duitse verdedigingswerken van nabij bekijken. Waarschijnlijk heeft zijn nieuwsgierigheid hem het leven gered, want toen hij zijn boot had verlaten kwamen er plotseling twee Duitse gevechtsvliegtuigen uit het oosten opdagen die ook het vaartuig van Skerten bestookten. Een van hun projec- Richard Skerten (rechts) samen met een lid van de Ordedienst van een der Viissingse verzets groepen op de Nieuwendijk te Vlissingen, 6 november 1944. (Coll. H. Tuynman) tielen trof doel. Twee bemanningsleden werden gedood. Skerten slaagde erin aan boord van het brandende vaartuig te klim men en met gevaar voor eigen leven twee andere militairen in veiligheid te brengen. Daarna lukte het hem een tweede LCA, waarvan de motoren waren stilgevallen, aan de praat te krijgen, de twee matrozen daar aan boord te brengen en het vaartuig terug te varen naar het moederschip, de Empire Anvil. Deze reddingsactie was in enkele minuten voorbij en viel helemaal niet op in de enorme landingschaos. Voor Skerten bleef het die gedenkwaardi ge zesde juni 1944 verder een betrekkelijk rustige dag, daar aan de Normandische kust. Landingsstrandje Het tweede deel speelt zich bijna een half jaar later af. Op maandag 6 november 1944 zat Dick Skerten in een bunkertje bezijden Uncle Beach, het landingsstrand je in Vlissingen. Van daaruit kon hij alle bezigheden schuin beneden zich in het oog houden en rustig zijn tea nuttigen. Het was een wat sombere, regenachtige namiddag, met weinig vertier. Enkele lan- dingsboten van het 550ste Flottielje lagen op het strandje waar hun lading werd gelost. Verderop zat een groep Duitse krijgsgevangenen die later door hun bewa kers in vaartuigen naar Breskens zouden worden gebracht. De boten onderhielden een min of meer geregelde veerdienst over de Westerschelde om voorraden aan en krijgsgevangenen af te voeren. Alle opwin ding over de verovering van Vlissingen, enkele dagen tevoren, was voorbij. Skerten was tot beachmaster (strandopzichter) 'bevorderd' en moest deze namiddag alle bezigheden in goede banen zien te leiden. Hij genoot van de omstandigheid dat hij zo vlak beneden de windmill, de Oranjemo len, kon zitten. Dick Skerten had namelijk een zwak voor dit zo typische symbool van

de Wete | 2004 | | pagina 36