de jongen daar terugkwam waren alle lan dingsvaartuigen en ook Dick Skerten van het Vlissingse landingsstrandje en van 'onder de Oranjemolen' verdwenen. Onderscheiding Pas in het voorjaar van 2002 werd de ken nismaking hernieuwd. Dick Skerten berichtte dat destijds, op die novemberdag in 1944, het hele flottielje diezelfde namid dag nog bevel had gekregen onverwijld naar Engeland terug te keren. Er was geen tijd meer geweest om afscheid te nemen. Enkele dagen later had Dick het bericht gekregen dat hij op een bepaalde datum op Buckingham Palace (het koninklijk paleis) in Londen, zou worden ontboden. Hij zou daar, uit handen koning George VI zelf, een onderscheiding, de D.S.C. (Distin guished Service Cross) ontvangen voor zijn moedige optreden op Omaha Beach op D-day. Maar die uitreiking ging niet door, want Dick Skerten moest, voordat het zover was, naar het Nederlandse Din- teloord komen om van daaruit nachtelijke landingen uit te voeren om Nederlandse jongemannen aan land te zetten die op Overflakkee inlichtingen moesten gaan inwinnen. Dat eiland was toen nog door de Duitsers bezet en zou dat tot 5 mei 1945 blijven. "Ik moest de koning schriftelijk mijn verontschuldigingen aanbieden, dat ik wegens 'bezigheden elders' op de geplan de datum niet bij hem aanwezig kon zijn." De koning wist blijkbaar niets af van die 'bepaalde bezigheden' van zijn onderda nen. De geheimhouding met betrekking tot de activiteiten van de troepen was uiterst strikt. Skerten is nooit meer bij koning George op bezoek geweest en de onderscheiding werd hem enige tijd later als postpakketje toegezonden. Zo makkelijk ging dat toen. Terugkeer Op 5 mei 1945, de dag dat Duitsland capi tuleerde en er een eind kwam aan de oor log in Europa, was Dick Skerten niet zo heel ver van Vlissingen verwijderd. Hij zat namelijk een groot gedeelte van die heug lijke dag met zijn landingsboot vast op een zandbank in de Westerschelde en kon 'zijn' Oranjemolen door een verrekijker op grote afstand in de verte zien staan. Pas in 1995 keerde hij met zijn vrouw naar Vlissingen terug om de molen en de omgeving van Uncle Beach nog eens terug te zien. Helaas overleed Richard Skerten in maart 2003 aan een hartaanval en moest de kennismaking worden voortgezet door diens echtgenote, Jeanette. Zij kwam in mei 2004 met haar dochter naar Vlissingen om daar de Oranjemolen waarbij haar man zich zo thuisvoelde - destijds flink geha vend, nu weer gerestaureerd - nog eens van dichtbij te bekijken. Jammer, heel jam mer dat Dick Skerten daar zelf niet meer bij kon zijn. Hans Tuynman

de Wete | 2004 | | pagina 38