imm helemaal alleen voor zichzelf mochten hebben. Pas sinds 1997 mag men om en bij de Rammekenskreek vrij wandelen. Na het bombardement van 11 oktober 1944 had den eb en vloed hier anderhalf jaar vrij spel. Zo ontstond een plas van 17 tot 24 meter diep. Het is nu een prachtig wandel- gebied. Het water is brak, maar stinkt nog wel een beetje. Op de dijk bij fort Rammekens zien we links van ons de kerncentrale liggen. Ter wijl we in de verte staren naar de 'luchtver ontreiniging' van Pechiney en Dow, vertelt de gids ons over het immense gat dat in de dijk ontstond. Pas op 22 februari 1946 lukte het - na een eerder mislukte poging - dit laatste gat, met een breedte van zes honderd meter, ook te dichten. Voor de nieuwe dijk liggen nog caissons. Een monument wijst als een vinger omhoog om ons te laten zien dat deze plek bijzonder is. Aan het eind van de middag zet de bus ons af bij Miniatuur Walcheren. We slente ren langs de bekende dorpskernen met de kerkjes, die wij deze dag bijna allemaal ook 'in het groot' gepasseerd zijn. Piep kleine mensjes zijn druk bezig rondom hun miniatuurhuizen en boerderijen. Boerderij tjes genoeg... maar geen noodboerderijen. Namaakeendjes zwemmen - elektronisch gestuurd - vlak achter elkaar door kaars rechte kanaaltjes. Twee tuinvijvertjes waar wat stijve miniatuurboompjes omheen staan, moeten de kreken voorstellen. Zo weinig vinden we terug van het weelde rige, groene krekenlandschap dat we die dag bezocht hebben. Dit Miniatuur Walcheren, dat toch in ieder opzicht met de inundatie samenhangt, zou ook in landschappelijk opzicht meer een afspiegeling moeten zijn van het echte Walcheren, het Walcheren van nü... met de littekens van vroeger. Jopie de Klerk en Leo Hollestelle Met dank aan Alie Kammeraat-Besemer. De foto's bij dit artikel zijn gemaakt door Leo Hollestelle. Voor groepen is de dagtocht Walcheren 1944 nog te boeken bij het Bureau voor Toerisme Zeeland, afdeling groepsarrange- menten, tel. 0118-659988, e-mail groepsreizen@bvtz.nl.

de Wete | 2004 | | pagina 46