brief: "In het archief kwam ik twee kaarten tegen. Op één kaart, daterend uit 1929, staat een raaistelsel dat werd gehanteerd voor dieptebepaling van de vaarweg." Dit is een kaart betreffende de diepte van de Sardijngeul. Met raailijnen 1 tot en met 23, maar die komen niet overeen met 'mijn' stenen. Deze raaien werden dan ook maar de oorsprong is niet geheel duidelijk] geeft het raaistelsel aan dat werd gebruikt voor het uitwerken van de oeverpeilingen. Daarop staan ook de door u waargenomen letters en cijfers. Dat er ook letters zijn gebruikt heeft te maken met het feit dat er in eerste instantie een genummerd raai stelsel werd ontworpen en onderhouden. De peilraaisteen X in de muur van de zee wering van Boulevard De Ruyter, met links de Gevangentoren. (Foto Leo Hollestelle) gebruikt om de vaargeul te peilen. Als ach terbakens staan hier vermeld de Sint- Jacobstoren, het torentje van de rooms- katholieke kerk aan de Singel en de water toren. De volgende informatie van Piet van de Velde was interessanter: "De tweede kaart [weliswaar gedateerd met het jaar 1954 Als later een nieuwe raai toegevoegd moest worden tussen de bestaande num mers werd een letter gebruikt, te beginnen bij X en Y. De Z werd niet gebruikt omdat die kon worden verward met de 2. A en B waren ook populair." Deze tweede kaart heeft de titel Peilraaien Rijkszeeweringen te Vlissingen. Hierop staan raaien 1 tot en met 23 plus X, Y en A, en ik kan er mijn plaatje naadloos in passen. Dit is bewijs, hier had ik naar gezocht! Deze kaart bestrijkt de zeewering tussen raai 1iets

de Wete | 2004 | | pagina 48