mers 19, 20 en 21En die muur, ook zo'n gemetselde, staat er nog. Zouden daar dan ook nog genummerde stenen in zitten? Bij de eerste gelegenheid (laagwater) ben ik daar gaan kijken. Spannend hoor. Voor bij de Oranjemolen naar beneden, het strandje op. In het hoekje naast de molen vond ik een steen van het juiste formaat! schrift of inscriptie. Aan het begin van de Muur van Altena, bij het Oosterkoopmans- havenhoofd, vond ik ten slotte ook de steen met nummer 19. Exact wat de kaart aangaf. Piet van de Veide bleek trouwens nog wat achter de hand te hebben, namelijk een kaartje uit 1851 op rijstpapier (overgetrok ken van een soort moederkaart?) met de -rf ---V Detail van de tekening van het gedeelte van de Vlissingse zeewering tussen de oostelijke en westelijke stenen heer, opgemaakt in november 1851. (Archief Rijkswaterstaat, foto Ruud Dijkstra) Hij was helaas zo afgebrokkeld dat er van een inscriptie niets meer te zien is. Maar even verder, zo halverwege de muur, zit de steen waar duidelijk het cijfer 20 op staat. Daar vlakbij vond ik vier stenen in een ruwe rechthoek die ook ooit wel iets bete kend zullen hebben, echter zonder op- titel Teekening der Rijks zeeweringen begrepen tusschen de Oostelijke en Wes telijke Steenen Beeren te Vlissingen, opge maakt in November 1851. Helaas is de kaart niet simpel te kopiëren, er zitten scheuren en gaten in en hij valt bijna in stukken uiteen. Maar ik wilde hem toch wel graag zien en er een foto van maken. Nadat de kaart voorzichtig opengevouwen was, gaf hij zijn geheimen prijs. Ik zag direct 'mijn' meetraaien 1 t/m 23, dus net als voornoemd tweede kaartje uit 1954, maar zonder de raaien X, Y en A. En die

de Wete | 2004 | | pagina 50