Vadertje belettering, dat keurig geschreven hand schrift op oude tekeningen, daar heb ik altijd bewondering voor. Al pratend en snuffelend in het materiaal kwam er nog een vierde kaartje boven water: Teekeningen van het te vernieuwen gedeelte van het Leugenaarshoofd te Vlis- singen uit 1866, met de raaien 3 t/m 18, ook nog zonder de X-, Y- en A-raaien. Schaal van een halve streep "voor ééne el" (1:2.000), en de gemelde diepten zijn in palmen vermeld. Dit was een welkome aanvulling. Een laatste vondst was een oude peilkaart uit 1829, die zich in het oude-tekeningen- archief van Rijkswaterstaat bevindt dat bij het Zeeuws Archief in Middelburg berust. Ook op deze kaart staan alleen de peil- raainummers vermeld. Samenvatting en conclusies De stenen in de boulevardmuur markeren peilraaien, en wel de achterraaien, gebruikt voor dieptemetingen om de voorvoet van de zeewering, de boulevard dus, te bewaken. Behalve de stenen 1, 2, 3, 4, X, Y, 5, 6, 7, 8 en A in de boulevardmuur zijn er ook nog stenen 19, 20 en 21 in de Muur van Altena. Deze behoren tot hetzelfde stelsel. De cijferraaien zijn gebruikt vanaf of vóór 1829. De letterraaien zijn toegevoegd tussen 1866 en 1954. Waarschijnlijk zijn de raaien gebruikt tot 1958-1960, in ieder geval niet meer in 1966. Tot slot nog een opmerking. Op alle oude kaarten die ik heb gezien, wordt met de Wester-, Commercie- of Koopmanshaven het water bedoeld tussen de hoofden, dus niet het haventje waar gewoonlijk de loodsboten liggen. Dat zou nog Voorhaven moeten heten. Is de Koop manshaven stiekem in de loop der tijd opgeschoven of ben ik altijd mis geweest? Eigenlijk zou ik aan de samenvatting kun nen toevoegen dat beantwoording van een vraag weer nieuwe vragen oproept. En dat lijkt goed voor De Wete. Ruud Dijkstra Met dank aan de heren Van Dijk en Huij- sen voor hun reactie en Piet van de Velde voor zijn medewerking. In 't Waefeitje bie de Scheutelwegt, di rienkelrööie meid en knecht Aan de Walcherseweg tussen Grijpskerke en Middelburg stond tot 1944 de herberg 't Wafeltje. De Walcherseweg heette toen nog Seisweg. De herberg lag precies tegenover de Zandvoortseweg die toen Schotelweg werd genoemd. Deze weg liep van de Seisweg de weihoek van Sint Lau rens in en sloot aan op de weg die nu nog

de Wete | 2004 | | pagina 51