fit genoeg, ben ik weer van de partij." De meeste veteranen wonen ook jaarlijks de herdenkingen in Normandië bij. "Daar wor den we net zo hartelijk ontvangen als hier in Zeeland." Een belangrijke rol bij het onderhouden van de contacten met de oud-strijders wordt vervuld door de Stichting Steun aan de bevrijders van Walcheren. Deze stich ting werd in 1995 opgericht maar, zo ver klaarde men toen, dat is eigenlijk veertig jaar te laat. De stichting financiert de komst van de veteranen naar Walcheren zodat zij de herdenkingsbijeenkomsten kunnen bijwonen. De reis naar Nederland is voor veel veteranen een te kostbare zaak, want zij komen ondanks hun bijdra ge aan de bevrijding niet in aanmerking voor een pensioen of een wao-uitkering. Hoewel er veel tijd is verstreken sinds de oorlog, is voor de veteranen het verdriet om hun gesneuvelde kameraden niet min der geworden, eerder zelfs toegenomen. Tot een jaar of tien geleden kwamen de oud-strijders gemiddeld één keer in de vijf jaar naar ons land, maar nu ze ouder wor den en er steeds meer oud-strijders over Enkele veteranen van 48 Royal Marine Com mando staan bij het Tankmonument te West- kapelle en herdenken de strijd van november 1944. De man links is captain H.J. Philips. Hij houdt een cassetterecorder vast. Op het bandje is The Last Post te horen. De man rechts Fred Wyatt) houdt een zogenaamde Poppy-Wreath (een klaprooskrans) vast. De foto is genomen op 1 november 2003. (Foto Rogier Koppejan) lijden, proberen de Britse veteranen zoveel mogelijk jaarlijks herdenkingen bij te wonen. Ook dit jaar zijn ongeveer honderd oud strijders weer van de partij bij de herden kingen in de eerste week van november. Ze worden vergezeld door hun kinderen en kleinkinderen. De mannen zijn inmiddels tachtigers en er wordt al gefluisterd dat het weieens de laatste keer zou kunnen zijn dat ze erbij zijn. Bij de Sloedam wordt een informatiebord onthuld en er worden bij de diverse monumenten, samen met basis scholieren, kransen gelegd. Gedenktekens Bij het herdenken van de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog vormen

de Wete | 2004 | | pagina 7