ook enkele monumenten ter herinnering aan de strijd van de geallieerde militairen opgericht. In de jaren vijftig gebeurde dat in Vlissingen (de landing op 1 november 1944) en pas veel later, in de jaren tachtig, in Domburg (voor de Belgische comman do's die hebben meegevochten bij de bevrijding) en bij de gedenkplaats aan de ding) de vreselijke gebeurtenissen op Wal cheren blijvend in herinnering brengen. Het vijfde monument dat de stichting realiseer de, was dat voor het bombardement op Middelburg op 17 mei 1940. In de jaren negentig werden nog enkele kleine gedenkstenen en -plaquettes gere aliseerd. Postweg te Arnemuiden (voor de bij de strijd om de Sloedam gesneuvelde en gewonde Canadezen, begin november 1944). In oktober 1990 werden vier bijzondere monumenten onthuld. Op initiatief van de Stichting Monumenten Walcheren 40-45 werden onder andere vier monumentale kunstwerken gemaakt en geplaatst als her innering bij de voormalige dijkgaten. Deze stichting wilde ter gelegenheid van de her denkingen in 1990 (vijftig jaar uitbreken Tweede Wereldoorlog en 45 jaar bevrij- De onthulling van het capitulatiemonument in de gevel van het huis van de familie Wattel aan de Fort den Haakweg te Vrouwenpolder op 4 augustus 1956. (Zeeuws Documentatiecen trum) Ook in het najaar van 2004 worden er ter gelegenheid van de zestigjarige herden king van de bevrijding gedenktekens opge richt, en wel te Sint Laurens (ter nage dachtenis van de inundatie) en te West- kapelle (ter nagedachtenis aan de slacht offers in de dijkmolen De Roos).

de Wete | 2004 | | pagina 9