mmm - - EUROPE dacht wordt besteed aan Operatie Infatu ate. Deze is net zo belangrijk als de an dere geallieerde operaties als Overlord, Market Garden en de opmars naar Berlijn, maar kreeg tot nu toe naar verhouding te weinig aandacht. Wie bekend is met het onderwerp zal in Rawsons boek geen nieuwe zaken tegen komen. Rawson heeft de bevrijding van Walcheren op een chronologisch overzich telijke manier, beknopt en in een heldere stijl beschreven en hij heeft de tekst in eenvoudig Engels geschreven. Het kaart en fotomateriaal houdt gelijke tred met het verhaal en doordat Rawson ook foto's gebruikt van de huidige situatie zijn de gevechtslokaties voor lezers die de strijd zelf niet meegemaakt hebben, toch duide lijk herkenbaar. Het bijzondere aan Walcheren, Operation Infatuate is dat Rawson twee hoofdstukken wijdt aan 'oorlogstoerisme'. Hij wijst geïnte resseerden op de mogelijkheden lokaties te bezoeken waar gevechtshandelingen plaatsvonden, waar bunkers en versterkin gen stonden of nog staan en welke daar van te bezoeken zijn. De auteur vermeldt ook de plaatsen waar de oorlogsmonu menten staan. De informatie die hierbij wordt verstrekt, is zeer up-to-date en zelfs de Westerscheldetunnel en de gewijzigde situatie bij de veren worden genoemd. Het is prettig dat Rawson zich niet alleen heeft laten leiden door Brits bronnenmate riaal, maar de hulp heeft ingeroepen van Hans Houterman, deskundige op het gebied van de bevrijding van Walcheren. Jammer dat er niet meer vanuit het Duitse gezichtspunt is geschreven. De lezer krijgt vooral het idee zich in de voorste gelede ren te bevinden van de commandogroepen die in Westkapelle en Vlissingen aan land gingen, maar de schrijver weet dat wel op een zeer boeiende wijze te beschrijven. De slag om de Sloedam komt er bekaaid van af en verdient meer aandacht. Voor de Nederlandstalige lezer is het bij zonder storend voortdurend foutief gespel de geografische begrippen en namen tegen te komen. Zo heeft Rawson het WALCHEREN OPERATION INFATUATE 42 Andrew Rawson BATTLEGROUND bijvoorbeeld over de "Willelm III barracks" (p. 45), de "binnenbozem" (p. 54), "Dom- berg" (p. 95) en "Noelle Gap" (p. 107/121). Had de uitgever de moeite genomen het manuscript ook door een Zeeuw te laten corrigeren, dan waren dit soort fouten er waarschijnlijk uitgehaald en was wellicht ook in plaats van "dike" (p. 30) het correcte

de Wete | 2004 | | pagina 53