Bijeenkomsten \mv Stadswandeling Vlissingen Op woensdag 2 juni 2004 vond de traditio nele wandeling van de HKW plaats. Deze keer was Vlissingen aan de beurt. Aan de wandeling door de binnenstad namen ongeveer vijftien personen deel. De HKW vond de heer R. den Broeder, onder wiens leiding de rondwandeling plaatsvond, bereid een kort verslag te maken. Start- en eindpunt van de wandeling was het Maritiem MuZEEum aan de Nieuwen- dijk. Dit was het eerste object dat werd toegelicht, waarbij speciaal de pronkgevel van het Lampsinshuis de aandacht kreeg. Vervolgens voerde de tocht door de Sara- zijnstraat waar enkele bijzondere zeven- tiende-eeuwse gevels met fraai bewerkte balkkoppen werden bekeken. In de Nieuwstraat waren diverse objecten en monumentenpanden te zien, onder andere het woonhuis van Michiel de Ruy- ter op nummer 13 en enkele fraaie acht- tiende-eeuwse gevels op de nummers 19 tot en met 23. Niet zichtbaar maar wel het vermelden waard was de vondst van een zandstenen kolom met gotisch kapiteel in een van de panden achter de Nieuwstraat. Vermoedelijk behoorde dit tot het begijnhof dat hier tot aan de zestiende eeuw heeft gelegen. De tocht voerde vervolgens langs enkele achterstraten en binnenpleintjes van de stad. Juist daar vindt men soms heel bij zondere gevels of oude stukken metsel werk. De achterkanten en achtergevels zijn nooit zo sterk verbouwd of veranderd zodat daar vaak meer van het oorspronke lijke bewaard is gebleven. De groep bewonderde een mooi gerestaureerde originele zeventiende-eeuwse topgevel met metselwerk in een zogenaamde boeren- vlechting. Op het Plein Vierwinden werd uitgebreid stilgestaan bij het bombardement van 1809 door de Engelsen op Vlissingen. Hierbij zijn verschillende huizen verwoest, waaronder ook de bakkerij De Vier Winden op de hoek van het Groenewoud. Door afbraak is toen dit pleintje ontstaan. Uiter aard werd ook gekeken naar de drie iden tieke trapgevels die in de jaren zeventig hier zijn geplaatst in het kader van de stadsvernieuwing. In de aansluitende Weteringstraat werd een toelichting gegeven over middeleeuws Vlissingen. De straat was oorspronkelijk een stadsveste en de natuurlijke grens tus sen het stadsgebied en het omliggende land, in dit geval het ambacht West-Sou burg. Via Achter de Kerk voerde de route naar de Sint-Jacobskerk en de Oude Markt. Recentelijk zijn hier archeologische opgra vingen verricht, waarbij veel middeleeuwse graven en latere graven zijn gevonden. Via het Bellamypark kwamen we bij de gedenksteen 1572. Dit is de plek waar het schavot heeft gestaan waar de Spaanse edelman Don Pachieco is opgehangen na de opstand van 6 april 1572. De steen ligt precies voor het oude stedelijk gerechtshof (thans het museum Iguana) en dit ver klaart ook waarom het schavot juist op die plaats heeft gestaan. De gevels en de pan den rondom behoren tot de oudste bebou wing van de stad en bij vrijwel ieder pand viel wel een verhaal te vertellen of een bijzonder detail aan te wijzen. Vermeldenswaard is het onlangs gerestau reerde Bellamypark 3-5 (huis Edenburg) waarvan gevel en ingangspartij in achttien- de-eeuwse luister zijn hersteld. De voor deur en het fraai gesneden bovenlicht behoren tot de mooiste van Vlissingen.

de Wete | 2004 | | pagina 55