Activiteiten Kroonlijst en stucwerk met de typische asymmetrische motieven zijn kenmerkend voor de Lodewijk XV-periode. De route voerde verder langs de Beurs straat, waar werd stilgestaan bij de laat middeleeuwse panden De Pauw en Rouan. Het pand De Pauw heeft een heel bijzondere geschiedenis als woonhuis van de baljuw van Vlissingen en zetel van de Admiraliteit van Zeeland aan het eind van de zestiende eeuw. Even verderop in de Beursstraat konden we de fraai gerestau reerde achttiende-eeuwse gevel van De Coninginne en Den Tol bewonderen, oor spronkelijk twee zestiende-eeuwse panden die in de achttiende eeuw zijn samenge voegd en van een pronkgevel in Lodewijk XlV-stijl voorzien. Gewezen werd op het typisch achttiende-eeuwse metselwerk met heel dun voegwerk tussen de platte, don kerbruine Utrechtse steentjes die kenmer kend zijn voor deze periode. Na het Beursplein met het bekende Beurs gebouw, dat binnenkort zal worden opge knapt waarbij de ontsierende serre zal ver dwijnen, eindigde de tocht weer bij het Lampsinshuis. R. den Broeder $0 Walcheren onder water in 1944 Was het een goed plan om in oktober 1944, voordat de aanval op Walcheren werd ingezet, de dijken te bombarderen en het eiland onder water te zetten? En hoe werkte dat uit? Dit jaar is het zestig jaar geleden dat bijna heel Walcheren anderhalf jaar onder water kwam te staan. De geallieerden bombar deerden de dijken bij Westkapelle, Vlissin gen, Ritthem en Veere om de Duitse be zetter te verdrijven. Het zeewater stroomde in en uit en veroorzaakte grote schade. Een groot deel van de Walcherse bevol king moest evacueren. Het gewone, dage lijkse leven op het eiland raakte ontregeld en werd bepaald door het getij. Over dit onderwerp zal de heer A.H. van Dijk uit Vlissingen voor de Heemkundige Kring Walcheren spreken en dieper ingaan op de strategische opzet, de landingen op 1 november 1944, de daarop volgende gevechten en de uiteindelijke resultaten. Het belooft een interessante avond te wor den. Omdat de heer Van Dijk bij velen van u bekend staat als een goed gedocumen teerd en boeiend spreker, rekenen wij voor deze lezing op een grote belangstelling. Woensdag 20 oktober 2004, Sint-Jacobs- kerk in Vlissingen, aanvang 20.00 uur. Omdat de Heemkundige Kring Walcheren voor deze gelegenheid de Sint-Jacobskerk afhuurt, is de toegangsprijs bepaald op 3,00. Koninklijke Maatschappij De Schelde Oud-directeur van De Schelde, de heer

de Wete | 2004 | | pagina 56