gemeente. Twee jongens waren katholiek en vier hadden al belijdenis gedaan. Het kwam erop neer dat alle leerlingen gods dienstles kregen of hadden gekregen. De volgende jaren bleef dat zo: alle leerlingen van de openbare Rijkskweekschool ontvin gen godsdienstonderwijs. In zijn verslag over het schooljaar 1918/' 19 betreurt de directeur het dat dominee Can- negieter - de opvolger van Van der Meulen - de kwekelingen niet in een lokaal van het schoolgebouw lesgeeft maar ze - om tijd te winnen - samen met andere cate chisanten in een eigen lokaliteit ontvangt. De directeur, die zoveel mogelijk toezicht wil houden, schrijft: "Hartelijk zou ik het toejuichen, indien eene regeling werd getroffen, waarbij aan godsdienstleeraren voor hun onderwijs aan kweekelingen eene belooning werdt toegekend, indien zij hunne lessen geven in het gebouw der kweekschool." Het volgende jaar is dat het geval. Van Empel en Cannegieter geven beiden hun godsdienstlessen in een lokaal van de kweekschool en worden "geldelijk gehono reerd". Het godsdienstonderwijs staat ech ter buiten de school: het is geen onderdeel van het onderwijsprogramma. Tine Visser In de volgende Wete kunt u meer lezen over de activiteiten die door de onderwij- zers-in-opleiding werden ondernomen. Noten 1. Zeeuws Archief, Archief Commissie van Onderivijs (1806-1857), inv.nr. 16. 2. Zeeuws Archief, Archief Rijkskweekschool inv.nr. 382. 3. Idem, inv.nr. 386. 4. Idem, inv.nr. 1. 5. Idem, inv.nr. 24. 6. Idem, inv.nr. 1. 7. Idem, inv.nr. 24 8. Idem, inv.nr. 130. 9. Idem, inv.nr. 1. 10. Idem, inv.nr. 54. 11. Idem, inv.nr. 386. 12. Idem, inv.nr. 24. 13. Idem, inv.nr. 25. Geraadpleegde literatuur - N.L. Dodde, 'Het Nederlandse onderwijs ver andert', Muiderberg 1983. - R. Turksma, 'De geschiedenis van de oplei ding tot onderwijzer in Nederland aan de openbare, protestants-christelijke en bijzonder- neutrale instellingen'Groningen 1961. - Tine Visser, 'Vernieuwing van het lager onderivijs in Zeeland in de eerste helft van de negentiende eeuw'Vlissingen 1995.

de Wete | 2005 | | pagina 16