De laatste bommen Een bombardement op Middelburg op 23 januari 1945 Op de ochtend van 15 mei 1940 vielen in de Eigenhaardstraat en omgeving de eer ste bommen op Middelburg. Twee dagen later was het weer raak, toen bommen en granaten een groot deel van de binnenstad in vuur en vlam zetten. Tijdens de oorlog werd de stad nog diverse keren getroffen. Maar wanneer vielen eigenlijk de laatste bommen op Middelburg en wat was het doel van dat bombardement? We moeten daarvoor teruggaan naar januari 1945. Halverwege die maand was Hitiers wan hoopsoffensief in de Ardennen vastgelo pen en was de poging om Antwerpen te heroveren mislukt. De geallieerden hadden de zaak weer onder controle, maar dat betekende nog niet dat Duitsland was ver slagen. Hoewel de ooit zo trotse Duitse Luftwaffe was gedecimeerd, kon ze nog wel speldenprikken uitdelen en dat deed ze ook. Daarmee kreeg het reeds bevrijde Middelburg op 23 januari 1945 te maken. Bombardement In Middelburg loeiden tegen zevenen de sirenes en er verschenen vliegtuigen boven de stad die bommen afwierpen, met noodlottig gevolg. De meeste bommen vie len in de binnenstad. Het pand van Jamin, De Luftwaffe boven Walcheren Op die dag opereerde tussen 18.36 en 19.55 uur een aantal Duitse vliegtuigen boven het Westerscheldegebied en Noord oost-Frankrijk. Hun opdracht bestond ver moedelijk uit het ieggen van mijnen in de Scheldemonding en het afwerpen van voorraden voor het afgesneden Duitse garnizoen in Duinkerken. Rond 19.00 uur werd het onrustig in de lucht boven Walcheren. In Vlissingen was de Engelse luchtafweer actief van 18.40 tot 19.04 uur. In de loop van de avond informeerde de politie van de Scheldestad bij de Luchtbescherming of er iets bekend was over het neerschieten van een vlieg tuig, maar dat was niet het geval. Adriana van Kampen, op jongere leeftijd. (Coll. F. Bernard) Lange Delft 113, kreeg een voltreffer waar bij een 79-jarige bewoonster dodelijk werd getroffen en een 48-jarige voorbijganger zwaargewond raakte. Hulpverlening De hulpverlening kwam snel op gang. Het toeval wilde dat de luchtbescherming tien dagen tevoren nog een oefening had gehouden. Die ervaringen konden nu wor den gebruikt bij de reddingsoperatie waar aan ook de brandweer, de politie en het Rode Kruis deelnamen. Om 19.07 uur kwam er bij de brandweer

de Wete | 2005 | | pagina 17