offer, schreef mij het volgende: "Vanaf het begin van de oorlog was mijn vader vaste Rode-Kruismedewerker. Zijn piketdiensten verrichtte hij in een school aan de Heeren gracht waar hij zich bij luchtalarm moest melden. Na de bevrijding werd de post ver plaatst naar het politiebureau in de Lange Giststraat. Op de bewuste avond was hij van ons huis in de Gortstraat op weg daarheen toen hij in de Lange Delft door een bomscherf werd getroffen. Hij is door z'n eigen Rode-Kruiscolle- ga's naar het Gasthuis overgebracht. Een vriend waarschuwde mij dat mijn vader in het ziekenhuis lag. Ik ben daar hardlopend heengegaan. Vader leefde nog wel maar was buiten ken nis. De verpleegster schudde haar hoofd en dat zei mij genoeg. Een kwartier later overleed hij. Op vrijdag 26 januari was de begrafenis op de Algemene Begraafplaats, waarbij waarnemend burgemeester Van der Weel het woord voerde..." Gevolgen In de omgeving van de bominslagen waren nogal wat winkels met levens middelen. Door de luchtdruk waren veel etalageruiten gesprongen, waar door de levensmiddelen voor het grij pen lagen. De politie zorgde de hele nacht voor bewaking, waardoor diefstal werd voorkomen. Behalve in de Lange Delft vielen er ook bommen op een transformatorhuisje op het Koorkerkhof, bij de Abdijtoren, op de Groenmarkt, op het pakhuis van aannemer Groosman in de Barbaragang, in de tuin van de heerThieme aan de Lange Delft 84, op de Nieuwe Kerk, in de Koorkerk straat en in overstroomd gebied bij de Oude Vlissingseweg. Het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst meldde in totaal achttien inslagen. Het mag een wonder heten dat er in de toen overbevolkte stad niet meer slachtoffers zijn gevallen. In de wijde omgeving werd schade aange richt aan daken, gevels, muren en ramen. Er kwamen meldingen binnen van glas- Hef pand Lange Delft 113 is nu een kapsalon. (Foto Leo Hollestelle) schade aan huizen op de Blauwedijk, de Nieuwe Haven en de kaaien. De straten lagen bezaaid met puin, maar dat werd snel verwijderd. De volgende dag werd door de brandweer in de Lange Delft nog een schoorsteen afgebroken omdat die gevaar opleverde.

de Wete | 2005 | | pagina 19