Na de oorlog werd van diverse panden een schaderapport opgemaakt. Van de "Chr. Ger. Kerk" (Gasthuiskerk) was het leien dak beschadigd, kosten 1411,90. De heerThieme had schade aan zijn pan den aan de Lange Delft 84 1633,-), Lange Delft 121 738,-) en Lange Delft 123 552,-). De meeste schade had hij aan zijn Huis met de Rode Pilaren, de dro gisterij van Schulte en Thieme aan de Lange Delft 119, namelijk 5109,-. Daarin inbegrepen 3196,- voor nieuw glas. Aan dat laatste zullen de grote spiegelruiten wel debet geweest zijn. Bommen of mijnen? In dit verhaal is tot dusver steeds gespro ken over bommen. Ik heb echter het ver moeden dat behalve bommen ook mijnen zijn afgeworpen. Waarom? De dag na het bombardement ging ik een kijkje nemen bij de onheilsplek in de Lange Delft. Vlak bij de resten van het Jaminpand lag op straat een projectiel of een deel ervan, dat mij sterk deed denken aan een magnetische mijn of iets dergelijks, maar zeker niet aan een bom. Daarom ben ik van mening dat een deel van de projectie len uit mijnen heeft bestaan. Wellicht is een der vliegtuigen door luchtafweer ge troffen en was het genoodzaakt zijn lading af te werpen. Het is ook mogelijk dat de bemanning gedesoriënteerd was geraakt en het toen geïnundeerde Walcheren voor de monding van de Westerschelde heeft aangezien. Dat Middelburg doelwit van een luchtaanval was, lijkt mij niet aannemelijk. Er lagen wel Engelse militairen, maar het was zeker geen belangrijk strategisch doel. Geruchten Direct na de luchtaanval kwam de geruch tenmachine op gang. Er zouden geen bommen maar mijnen zijn afgeworpen, de Luftwaffe had het gemunt op de Lange Jan waarin een afdeling van de Royal Signals (verbindingstroepen) zat die de Duitsers op Schouwen observeerde. Er zou sprake zijn van een aangeschoten Duits vliegtuig en sommigen beweerden zelfs dat het Engelse toestellen betrof. Een deel van de geruchten ondersteunt mijn opvatting over de aard van de projectielen. Ook over het aantal vliegtuigen bestaat geen zekerheid. In het Signal Diary Extract van de toen in Middelburg gelegerde Irenebrigade is sprake van één enkel vlieg tuig, maar in een rapport van de inlichtin genofficier van dezelfde brigade wordt melding gemaakt van ongeveer twintig vliegtuigen. Conclusie Hoe het ook zij: het motief voor dit bom bardement zal wel nooit opgehelderd wor den. Een militair doel werd er niet getrof fen, maar er vielen wel twee onschuldige slachtoffers. Dit waren de laatste bommen op Middel burg. Op 23 maart 1945 werd voor de laat ste keer luchtalarm gegeven, maar toen gebeurde er niets. Zes weken later capitu leerden de Duitse troepen. Het zwaar getroffen Middelburg kon aan de wederop bouw beginnen. Jules Braat Geraadpleegde bronnen - De heer P.J. Geldof, Middelburg. - Mevrouw J. Petiet-Bernard, Vrouwenpolder. - Gerrit Zwanenburg, 'En nooit was het stil...: kroniek van een luchtoorlog: luchtaan-

de Wete | 2005 | | pagina 20