percelen werden genoteerd met hun op pervlakte, eigenaar en pachter. Een blok is in veel gevallen niet gelijk aan een polder. De verkoop van grond werd geregistreerd door de schepenen. Door die transacties vanaf het einde van de zeventiende eeuw na te gaan, heb ik gevonden waar de Cra- neweijeblock lag, namelijk in twee polders. TAV A A LfjHON PERT GCMETÏ, Gedeelte van de kaart van Hattinga (1750) met daarop de aanduiding van de grens van de Vijf- ambachten en de Oostwatering (zwarte blok jes). De rondjes geven de verkeerde grensaan- duiding van Hattinga aan. Deze loopt rond het noordelijke deel van de Craneweyeblock (rechte strepen). Het zuidelijke deel van de Crane weyeblock is met schuine strepen aangeduid. Dat zou kloppen met zowel de oppervlakte van het naastliggende blok als met de omschrijving van het blok in de overloper: "West den Bosenaire en west Nelle Pier Faasse ende 't Eehuijs, Noord de Goede Polder achter Pier Adriaen Huijsen." Met Bosenaire (of Busenare) zal bedoeld zijn een afwatering richting Overduin, waar nu nog de sprink ligt. Wellicht is het zuidelijke deel van de Craneweyeblock dan de Buse- narepolder. Waarom de hofstede Ter Linde met Eehuijs werd aangeduid is me nog een raadsel. Leuk is de vermelding in 1584 van "Pier Adriaen Huijsen" op de plek van onze boerderij Klein Zeeduin. Waarschijn lijk is het noordelijke deel, dat trouwens nog altijd Cranewei genoemd wordt, een deel van de polder met die naam. Het is zeker dat de Cra neweyeblock behoorde tot de watering van de Vijfambachten. Op de bekende kaarten van Hattinga (1750) en ande ren wordt het noordelijke deel echter tot de Oost watering gerekend. Er is geen andere conclusie mogelijk dan dat die grensaanduiding onjuist is. Dat de wateringgrens ten oosten van de Craneweyeblock lag, is ook begrijpelijk. De wateringen hadden de zorg voor de water afvoer. Het water van dit blok zal oorspron kelijk zijn afgevoerd naar het zuiden, naar de Busenare, evenals het water van de Goedepolder. Dat zal de reden zijn dat ook die bij de Vijfambachten behoorde. Dit laat ste is wel op de oude kaarten aangegeven. Een grensdijk De ligging van de grens tussen de waterin gen geeft vervolgens weer een belangrijke aanwijzing, namelijk de ligging van de Kijf- dijk. Dat is de benaming van de zeedijk waarover meer dan een eeuw onenigheid .S K ROO.SK K R K. K

de Wete | 2005 | | pagina 26