Waterhuizen, waterwegen, waterlanders in waterwoestenij Uit veel harten klonk een diepe zucht door ons dorp Waterkering, waterpompen, waterschade in een waterrijk watervrij Als vreemdeling keerden wij terug in ons dorp Een restant van molen De Roos ligt nu als gedenksteen achter het nieuwe Poldermuseum te Westkapelle. De steen is onthuld op 1 november 2004. Waterkoud, waterplant, waterbouw, waterproef doorstaan Handen vormend vechtend met zilte klei ons dorp Ook in Sint Laurens werd door het zout van het zeewater en de eb- en vloedstro men veel schade aangericht aan gebou wen, boerderijen en landerijen. Vervoer van mensen en goederen was alleen over water mogelijk. Deze meerpaal herinnert aan het feit dat sommige bewoners daar om een boot in hun tuin hadden afge meerd. Pas nadat in februari 1946 het laat ste dijkgat werd gedicht, kon begonnen worden aan het herstel van de omvangrijke schade. Westkapelle Op 1 november werd, na de openings plechtigheid van het nieuwe museum in Westkapelle, een gedenksteen onthuld als herinnering aan de 44 mensen die zijn omgekomen in molen De Roos. In totaal hadden 47 mensen op 3 oktober 1944 in de kelder van de molen bescherming gezocht tegen het naderende bombarde ment op de dijk. Hierbij waren molenaar Bram Theune en zijn vrouw. Hun zoon Jo was met zijn vrouw uitgeweken naar een boerderij onder Sint Jan ten Heere. Door het bombardement van de dijk werd de molen volledig verwoest. Drie mensen overleefden het inferno. De gedenksteen is een restant van de betonfundatie van het motorhuis van de molen. In de laatste jaren van zijn bestaan werd de molen niet meer door wieken aan gedreven maar door een motor. Ten behoeve van deze motor is er toen naast

de Wete | 2005 | | pagina 30