Met veel gebrek en struikeling 'Z/J< 4 Gereformeerde Gemeente Ds. E. Diemer en de Christelijk te Meliskerke (1871-1873) verderop gelegen Bijleveldpolder. Het bord is een initiatief van René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland, auteur van het in 2002 verschenen boek Slagveld Sloedam. De Heemkundige Kring Walche ren ondersteunde dit initiatief met een gel delijke bijdrage. Leo Hollestelle De foto's zijn gemaakt door de auteur. Een overzicht van alle Walcherse monu menten en gedenkstenen van de inundatie en bevrijding van Walcheren vindt u op de website van de Heemkundige Kring Wal cheren: www.hkwalcheren/herdenken.htm. Inleiding Evert Diemer was de eerste predikant van de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Meliskerke (de latere Gereformeerde Kerk). Mijn overbuurman R Davidse schrijft in zijn boeken dat er tussen Diemer en de ge meente problemen waren. Toen ik Davidse hierover sprak, vroeg ik me af waarom Diemer na tweeënhalf jaar vertrokken was. Davidse vermeldt in zijn boeken ook de moeizame verhouding tussen gemeentelid Jan Vader en Diemer. Vader werd nog tijdens zijn lidmaatschap van de gemeente oefenaar bij de Ledeboeriaanse gemeente in Sint Jan ten Heere. Na zijn schorsing vanwege zijn problematische relatie met de predikant aldaar, D. Janse, stichtte hij zijn eigen gemeente in Meliskerke, de Gereformeerde Vereeniging (de latere Gereformeerde Gemeente). Davidse ver telt dat de Classis Middelburg Diemer de keuze liet tussen schorsing of losmaking, met de mogelijkheid beroepen te worden omdat hij niet "zuiver in leer en leven" was. Mijn vraag was of er misschien meer aan de hand is geweest. De gemeente Omdat leden van de Christelijk Gerefor meerde Gemeente te Middelburg verspreid woonden over Walcheren leek het de ker kenraad van Middelburg gepast op Melis kerke een "station voor inwendige zending" en een "middelpunt der van de waarheid beroofde streek" te starten. In de schuur van A. de Kam aan de Molenweg werden de eerste diensten gehouden. Op 17 september 1869 werd de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Meliskerke gesticht. De kerkenraad van Middelburg vaardigde de predikanten M. Keulemans en A. Littooij naar Meliskerke af om daarbij behulpzaam te zijn. De eerste kerken raadsleden werden na die dienst gekozen:

de Wete | 2005 | | pagina 32