Vadertje In een oude wegenligger van Serooskerke van 1886 staat dat de weg een "aardeweg" was met een lengte van 386 meter, met aan weerszijden een sloot. Toen ik de lengte van de weg namat met m'n fietskilo- meterteller, kwam ik op ongeveer 450 meter. De verklaring van het verschil vond ik aan de hand van oude kaarten. Vroeger had de weg de vorm van een flauwe bocht die uitkwam op de Vrouwenpolderseweg. Tegenwoordig maakt de Liebertsweg rich ting de aansluiting met de Vrouwenpolder seweg een kleine knik, waardoor de weg een soort S-vorm heeft. Begin jaren vijftig van de vorige eeuw is bij de herverkave ling van Walcheren de Vrouwenpolderse- Gezondheid Jan Vader (1875-1966) schreef enkele gezegdes op over gezondheid. Over een van de drie vertel ik meer. "Je moe je lichaem nie zö verguttele" Dit werd gezegd tegen iemand die onge zond leefde en niet goed voor zijn lichaam zorgde. Verguttele is verknoeien, beder ven. "7e 'eit 'n kleur as 'n vule scheuteldoek" Iemand die de kleur van een vuile vaat doek heeft, heeft een grauwe gelaatskleur. Er werd ook wel gezegd: "7e 'eit 'n kleur as 'n vrot vel." Een vel dat aan het rotten is, ziet er ook niet appetijtelijk uit. weg in zijn huidige vorm als hoofdweg ont staan en doorsnijdt deze weg de Zoekweg. Het gedeelte van deze weg dat als gevolg hiervan tussen de nieuwe Vrouwenpolder seweg en de Liebertsweg kwam te liggen, werd bij de Liebertsweg getrokken. De Liebertsweg, zomaar een Walchers weggetje, maar de moeite van het behou den waard, en zeker niet alleen om een fietsroute mee af te snijden. Leo Hollestelle De foto's zijn gemaakt door de auteur. Met gelf wordt een geelbleke kleur bedoeld. De Walcherse benaming voor Haarlemmerolie is 'Aerlemsenolie. Als iemand te veel Haarlemmerolie gebruikte kreeg hij een geelbleke gelaatskleur. Tot de meest bekende en alom verspreide volksgeneesmiddelen behoort Haarlem merolie, het Medicamentum Gratia Proba- tum. Het heilzame middel zou in de zeven tiende eeuw zijn uitgevonden door de Haarlemmer Claes Tilly. Het werd be schouwd als een wondermiddel tegen veel kwalen. Het werd onder andere gebruikt tegen verkoudheid, gal-, blaas- en nier stenen, geelzucht, ingewandsstoornissen, onwelriekende adem, reumatiek, jicht,

de Wete | 2005 | | pagina 44