Haarlemmer-Olie Fabriek JG. ERDTSIECK O., J. G. EBDTSIECK C°., krampen, ontsteking van urinewegen, griep, netel- en hooikoorts en spoel- en darmwormen. Uitwendig werd het middel gebruikt bij bloedzweren, lichte verbrandingen, diverse wonden, beten van insecten, winterhanden en -voeten, kloven, tandpijn en haaruitval. Claes Tilly vermengde oleum terebinthinum (terpentijnolie) met oleum lini (lijnolie) en sulphur (zwavelbloem). De terpentijnolie verkreeg men door insnijdingen in naald bomen. Lijnolie heeft als eigenschap dat het laxerend en verzachtend werkt en zwa velbloem is bloedzuiverend. Aan dit meng sel voegde Tilly nog enkele ingrediënten toe en dit alles werd in de juiste verhoudin gen gemengd, waarmee Haarlemmerolie ontstond. Met het aanbreken van de Franse Tijd (1795) ontstond er vrije concurrentie. Er werden in de negentiende eeuw veel fabriekjes opgericht waar Haarlemmerolie werd gemaakt. De eigenaren van de fabriekjes beweerden allemaal dat ze in het bezit waren van het echte oude recept. In de Middelburgsche Courant van 10 april 1877 verscheen een advertentie van J.G. Erdtsieck Co, fabrikanten van Haarlem merolie te Haarlem. Ook Erdtsieck beweer de de echte Haarlemmerolie te leveren. Hij adviseerde het product vooral niet bij ven ters te kopen, want zij stonden bekend om de verkoop van Haarlemmerolie van inferi eure kwaliteit. In de vorige eeuw was men er ook op Wal cheren van overtuigd dat Haarlemmerolie een wondermiddel was dat voor bijna elke kwaal te gebruiken was. Toch hing er een waas van geheimzinnigheid rond Haarlem merolie. Niet iedereen was overtuigd van de heilzame werking ervan. Sceptici zeiden dat inwendig gebruik schadelijk kon zijn voor nieren en ingewanden. De uitdrukking "'Ie ziet gelf van 'Aerlem- senolie" zegt genoeg. Echt gezond zal het middel waarschijnlijk niet geweest zijn. Frans van den Driest Met vergunning ran Edelachtbare boeren Bar ge meester, Wethouders ran Haarlem. Fabrikanten ooo Haarleauner- OUe Leveren de echte Haarlemmer-Olie bom HUL Winkeliers a oomptant a f 1.20 per cloqpi fteschjes. Voer de echtheid deoer Olie wordt inge staan, daar alle reclames binnen een maand aa datam van afxending door ben aangenomen werden, waardoor HH. afnemers geen «chad* hoegenaamd tollen hebben. Alle inlichtingen franco aangevraagd tallen anmiddelgk fr&ooo beantwoord worden. Men adreaaeere zich aan Fabrikanten wan Haarlemmer-Olie te Haarlem. NB. Die geen sehade wit hebben fcoope trimmer van rondventen. Advertentie voor Haarlemmerolie in de 'Mid delburgsche Courant' van 10 april 1877. Geraadpleegde bronnen - H. Spijkerman, 'Haarlemmerolie, het Medi- camentum Gratia Probatum', Jaarboek Haar lem 1993. - 'Woordenboek der Zeeuwse Dialecten'derde druk 1974.

de Wete | 2005 | | pagina 45