/G Van de redactie •m\r 3a'q Deze Wete is de eerste van alweer de 34ste jaargang van het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walcheren. Wat gaat de tijd toch snel en wat is er toch veel te vertellen over het verleden van Walcheren! Tine Visser vertelt ons in dit nummer over de ontwikkelingen in de negentiende eeuw die ertoe leidden dat er in 1877 in Middel burg een opleiding werd gestart voor onder wijzers. De school was tot 1985 gevestigd in een voormalige patriciërswoning aan de Lange Noordstraat. Het verhaal eindigt in 1923 als ook meisjes worden toegelaten tot de opleiding. We publiceren het artikel in twee delen. In de volgende Wete kunt u het tweede deel lezen. In een vorige Wete hebt u kunnen lezen dat de eerste bommen op Middelburg vie len op 15 mei 1940, twee dagen vóór het verwoestende bombardement. Het is ook bekend wanneer de laatste bommen zijn gevallen, namelijk op 23 januari 1945, tweeënhalve maand na de bevrijding van de stad. Jules Braat vertelt over deze ge beurtenis, deze maand zestig jaar geleden. Een pand in de Lange Delft werd door Duitse bommen getroffen, waarbij twee mensen omkwamen. Chris Feij neemt ons mee naar het Vlissin- gen van de jaren dertig van de vorige eeuw. Hij beschrijft enkele Vlissingers die vanuit hun hangplek, het tramhokje op het Betje Wolffplein, een strategisch uitzicht hadden op het reilen en zeilen in de Scheldestad. A. Maljaars schreef eerder over een oude grensboom langs de Koningin Emmaweg te Vrouwenpolder. In deze Wete schrijft hij over enkele aspecten van het poldergebied ten noorden van Vrouwenpolder. Er zijn ook anderen die zich in de ontstaansge schiedenis van dit gebied verdiepen. De heer Maljaars deelt echter niet altijd hun inzichten. Omdat hij het gebied als zijn broekzak kent, heeft ook hij zijn verhaal over dit onderwerp. In de vorige Wete werd uitgebreid aan dacht besteed aan de gedenktekens voor de inundatie en bevrijding van 1944 die op Walcheren zijn te vinden. In deze Wete volgt een kort verslag van de gebeurtenis sen bij de zestigjarige herdenking in novem ber j.l. en wordt meer verteld over de nieu we gedenktekens die zijn opgericht. Een gebeurtenis uit de roerige negentien- de-eeuwse kerkgeschiedenis van Melisker- ke wordt beschreven door de predikant van de protestantse gemeente te Bigge- kerke/Meliskerke, Leon van den Broeke. Een voorganger van hem, Evert Diemer, kreeg tijdens de bediening van zijn ambt in Meliskerke in de jaren 1872 en 1873 een ernstig conflict met de mannenbroeders aldaar. Als je het verhaal leest, dan begrijp je niet waar men zich vroeger in een kerk gemeenschap druk om maakte. Het is een verhaal van een competentiestrijd met veel wederzijds wantrouwen. In deze jaargang van De Wete besteed ik zelf aandacht aan vier Walcherse wegge tjes. Het zijn misschien niet zulke belang rijke of bekende wegen, maar ze hebben wel een eigen geschiedenis. Als eerste be licht ik de Liebertsweg te Vrouwenpolder. In zijn vaste rubriek Vadertje beschrijft Frans van den Driest het middeltje Haar lemmerolie, dat vele lezers wel zullen ken nen. Het was een bekend volksmiddeltje tegen allerlei kwalen. Op Walcheren heeft het middel een uitdrukking opgeleverd. We sluiten deze Wete af met de andere vaste rubrieken. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2005 | | pagina 4