S Activiteiten f WA(Ci lijk nóg groter moeten worden, hetgeen goed is waar te nemen achter de kerk. De achtermuur geeft duidelijk aan dat deze niet als zodanig bedoeld was. Veel monumenten hebben een andere bestemming gekregen. Het Arsenaal is in gebruik als bibliotheek. In de Jacobskerk, het gebedshuis van het verdwenen oude mannenhuis, zetelt een huisartsenpraktijk. De Provoost is een cultureel ontmoetings centrum geworden en Brielse ouderen ont moeten elkaar in de Infirmerie, het voor malig militair hospitaal. Een ingenieurs bureau heeft onderdak gevonden in het Merula Weeshuis. De Hoofdwacht en het stadhuis liggen aan de met klinkers bestrate Markt. Het stad huis heeft een timpaan met wapen en spreuk "Libertas Primitiae" (Eersteling der Vrijheid). In het gebouw bevinden zich de VVV en de Stadsgalerie en het vormt de toegang tot het Historisch Museum Den Briel. Het museum zelf is gevestigd in de achterliggende stadsgevangenis, de Waag en een deel van het stadhuis, dus midden in de vestingstad. Brielle is echter niet alleen historie. De stad heeft levendige winkelstraten, men organiseert veel activiteiten, zoals de vie ring van 1 april, het muziekfestival Brielle Blues en de Havendagen. Het laatste evenement van onze reis vond plaats in het gebouw van de Haringvliet Expo te Stellendam: een smakelijk diner in een restaurant met een duidelijk maritiem karakter. Tijdens het diner bedankte voor zitter Karei Meertens de leden van de acti viteitencommissie hartelijk voor de organi satie van deze plezierige dag en de gede gen toelichting onderweg. Els van Fraas- sen, Leo de Coninck en Hans Jebbink ont vingen - hoe kan het ook anders - een bolletje Goudse kaas. LJS De huisnamen van Middelburg, een onderzoek naar hun betekenis Op woensdagavond 2 februari zal de heer Ed de Graaf een lezing houden over de huisnamen van Middelburg. De spreker is bouwkundig ontwerper van beroep en vier jaar geleden op persoonlijke titel gestart met een onderzoek naar de betekenis van de huisnamen in de Middelburgse binnen stad. Het resultaat van zijn onderzoek zal medio 2005 worden gepubliceerd. Deze uitgave geeft antwoorden op vragen als: waarom noemt iemand zijn pand De reus Goliath, De Persiaan of Sint Jan in De Hopzak? Wat wordt bedoeld met namen als Vyfthien Schelling te Ponde, De Drie Canifasbaalen of De Kraake? Welke huis namen zijn authentiek, welke van recente datum en wat was de motivatie van bewo ners om ze te introduceren?

de Wete | 2005 | | pagina 51