plaats. De zogeheten normaallessen wer den gegeven door hoofden van scholen, die nu - in tegenstelling tot vóór 1857 - voor dit extra werk werden betaald. Toch moesten de normaalscholen ten slot te wijken voor de kweekscholen, waar de theoretische opleiding uitgebreider en van een meer wetenschappelijk karakter was. De normaalschool werd 'tweede keus'. Het was, zoals een oud-kweekschoolleerling zei: "Wie op de kweekschool kon komen, ging niet naar een normaalschool."2 Officiële opening Op 6 februari 1877 werd de Middelburgse Rijkskweekschool officieel geopend. W.J. Wendel, leraar aan de Rijkskweek school te 's-Hertogenbosch, werd de eer ste directeur. Hij werd bijgestaan door twee vaste en drie tijdelijke leraren. De leerlin gen kregen voorlopig les in het aan het Hofplein gelegen gebouw van het voorma lig Provinciaal Gerechtshof. De muziek lessen werden in de Concertzaal gegeven, de gymnastieklessen in de gymnastiekzaal aan de Groenmarkt en de tekenlessen in het gebouw van de HBS in de Sint Pieter straat. Op 1 november 1877 werd de definitieve behuizing aan de Lange Noordstraat 29 in gebruik genomen. Volgens Wendel voldeed het voormalige patriciërshuis in alle op zichten aan zijn bestemming: het gebouw was "even doelmatig als sierlijk". Wat het eerste betreft noemde hij de vijf lokalen, die ruim en hoog waren. In twee ervan die aan de straatkant lagen, werden de lessen evenwel verstoord door het "rijtuiggeraas op de Middelburgsche keien". In 1880 ver zocht Wendel het college van B. en W. om de straat voor de school te voorzien van hout of eventueel van klinkers. Hij kreeg nul op het rekest, evenals twee jaar later toen hij het nog eens probeerde. Het zou ruim veertig jaar duren voordat de straat werd geasfalteerd en het lawaai aanmer kelijk verminderde. De "sierlijkheid" van het gebouw werd in het Gedenkboek van 1926 als volgt toege licht: "De entree is goed, het trappenhuis met het hoog gewelf, voornaam. Het stuka doorswerk in gang, directeurs- en docen tenkamer, heeft de overdadigheid van den stijl dier dagen: een mengsel van Louis XV en Louis XVI. De sierlijk oprijzende trap met gesneden leuning, heeft een bijzonder mooien hoekbaluster. De schoorsteen in de directeurskamer, de betimmering, de spiegels, de witjes en grauwtjes boven de deuren, herinneren aan de welvaart van de 18e-eeuwsche kooplui uit de gouden dagen van Middelburg."3 De leerlingen, allen uit eenvoudige tot zeer eenvoudige gezinnen afkomstig, zullen van deze pracht en praal hebben opgekeken. Leerlingen Iets geheel nieuws bij de studie aan de rijkskweekscholen was dat de staat de kosten van de studie betaalde. Het onder wijs was gratis en de jongeman die voor het toelatingsexamen was geslaagd, kreeg bericht dat hem een bedrag van 300,- per jaar was toegekend (later werd dat 400,- en 500,-). Hiervan werden kost en inwoning betaald. In het Gedenkboek van 1976 schrijft oud-docent J. van Ham: "Het doel was om, afgezien van de finan ciële toestand van de ouderlijke beurs, het mogelijk te maken de school te bezoeken. De eigenlijke drijfveer was wel om voor de kweekscholen een ruime keus te krijgen uit de begaafdsten van hen die voor onder wijzer wilden studeren. De opzet slaagde

de Wete | 2005 | | pagina 7